توصيه به ديگران
۰
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۱
دستکاری در سال محاسبه برای کاهش نمایشی نرخ تورم!
یک سایت حامی دولت اذعان کرد برخی دولتمردان با جلو آوردن سال پایه، نرخ تورم را کاهش می‌دهند!
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز عصر ایران نوشت: در روزهای اخیر بانک مرکزی نرخ تورم مهر ماه 1396 را اعلام کرد. بر اساس سال پایه 1395، نرخ تورم ماه گذشته تک رقمی شده و در حد 9/8 درصد اعلام شد.

بانک مرکزی اخیرا سال پایه را از سال 1390 به سال 1395 تغییر داده و جلو آورده است. سال پایه با این هدف تعیین می‌شود و مبنا قرار می‌گیرد که افزایش قیمت‌های کالاها و خدمات مورد بررسی(387 قلم)، با قیمت‌ها در سال پایه مقایسه شده و نرخ تورم محاسبه شود.

برخی از اقتصاددانان ایرانی اعتقاد دارند جلو آوردن سال پایه، موجب می‌شود نرخ تورم محاسبه شده کمتر از آنچه که هست و واقعیت دارد، نشان داده شود.

دکتر ابراهیم هادیان در گفت‌وگو با عصر ایران اظهار داشت: یک روال عادی است که در محاسبه تورم سالیانه، یک سال به عنوان سال پایه در نظر گرفته می شود. در زمانی که هر سال، نرخ تورم مثبت داریم چنانچه سال پایه را به سال جدید تغییر بدهیم و بر اساس سال پایه جدید، نرخ تورم را حساب می‌کنیم، نرخ تورم، کمتر نشان داده می‌شود.

به عنوان مثال اگر سال 1385 سال پایه باشد و ما بخواهیم نرخ تورم سال 1395 را حساب کنیم یک نرخ به ما می‌دهد. از آنجا که هر سال، ما نرخ تورم مثبت داریم اگر سال پایه را از 1385 به 1390 تغییر بدهیم و تورم سال 1395 را حساب کنیم، یک عدد دیگر به ما خواهد داد که این نرخ، کمتر از عدد قبلی است.

دولت این کار را انجام داده است. البته بهتر است سال پایه، یک کم نزدیکتر به سال مورد مطالعه باشد. اما بحث مهم، مقایسه است. یعنی ما اگر تورم سال 1394 را با سال پایه 1385 بیان کنیم و تورم سال 1395 را مثلا با سال پایه 1390 بیان کنیم، تفاوت خواهد داشت.

وی افزود: فاصله با سال پایه معمولا چیزی حدود 5 سال یا 6 سال است. این روال عمومی اکثر کشورها است. بستگی به شرایط خاص کشور هم دارد. هر 5 سال یا 6 سال، سال پایه تغییر می کند به سال جدید و سالی که انتخاب می‌شود سالی است که از ثبات قابل قبولی برخوردار است.

وی درباره این پرسش خبرنگار عصر ایران که «سال پایه تا چند ماه قبل، همان سال 1390 بود و الان بانک مرکزی سال پایه را به سال 1395 تغییر داده است» می‌گوید: من اخیرا محاسبه نکرده‌ام ولی با معیار قبلی پیگیری کرده بودم. برای مثال اگر بخواهیم نرخ تورم سال 1396 را با سال پایه 1390 بیان کنیم یا بر اساس سال پایه 1395 بیان کنیم، نرخ تورم حدود 5 درصد به طور متوسط کمتر خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: به هر صورت سبد کالا و تعداد کالایی که بررسی می‌کنیم بسیار مهم است. الان مردم ما کاهش نرخ تورم را لمس نمی‌کنند. می‌دانید چرا؟ برای این که مردم، بیشتر با خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها سر و کار دارند و افزایش قیمت این اقلام، بعضا بالای 20 درصد و 30 درصد است. از این جهت است که من و شما می‌گوییم تورمی که ما احساس می‌کنیم به مراتب بیشتر از آن نرخی است که دولت اعلام می‌کند.

 
مرجع : کیهان
کد مطلب : 223777