توصيه به ديگران
۰
دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۲
اردکانیان: 75 درصد مخازن سدها پر است
وزیر نیرو با بیان اینکه در حال حاضر 75 درصد مخازن سدها پر است،‌ گفت:‌ این رقم در سال گذشته فقط 49 درصد بوده است.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، رضا اردکانیان وزیر نیرو در پاسخ به سؤال ملی حبیب‌الله نیکزادی‌پناه مبنی بر اینکه علت عدم اعمال مدیریت علمی و عملی در امور آب کشور چیست،‌گفت: در راستای انجام وظایف هماهنگی بین آب شرب و آب کشاورزی، وزارت نیرو موظف به انجام اقدامات سازه‌ای و غیرسازه‌ای تامین منابع آب است و در همین راستا مجوز تاسیسات آب در قالب حوزه‌های آبریز مختلف را بررسی و صادر می‌کند.

 
وی افزود: 179 سد مخزنی بر اساس مدل‌های مختلف در کشور در حال بهره‌برداری است.

 
وزیر نیرو تصریح کرد: وضعیت سدهای کشور از اول مهر سال گذشته تا 25 تیر ماه (سال آبی‌ جاری) بیانگر مدیریت بهینه سدها و متناسب با آورده رودخانه‌هاست.

 
وی گفت: با افزایش 250 درصدی ورودی آب سدها در سال آبی جاری خروجی آب و سدها 193 درصد افزایش داشته است که متناسب با نیازهای کشور بخش اعظم این آب‌ها ذخیره شده است.

 
اردکانیان گفت: در حال حاضر 75 درصد مخازن سدها پر است و در حالی که در سال گذشته این رقم فقط 49 درصد بوده است. 

 
اردکانیان بیان کرد: بخش قابل توجهی آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و اعمال مدیریت مصرف بهینه در این بخش به عهده وزارت جهاد کشاورزی است که با ابلاغ الگوی کشت مناسب و همچنین اصلاح مصرف متناسب با کشت ابلاغی این مهم با هماهنگی در نقاط مختلف کشور عملیاتی می‌شود.

 
وزیر نیرو با اشاره به سوال حبیب الله نیکزادی پناه گفت: این موضوع مربوط به حدود 3 سال گذشته است و طبیعتا در این فاصله تغییر مدیریت تأثیر خودش را بر کیفیت مدیریت قرار داده است و قطعاً این موضوع مورد عنایت و توجه ایشان است.

 
وی افزود: در بحث استقرار مدیریت به هم پیوسته در موضوع آب اقدامات خوبی انجام شده است البته هنوز کارهای بسیاری باقی مانده است؛ دفاتر مدیریت به هم پیوسته حوزه‌های آبریز و ادارات نظارت بر بهره‌برداری در سال 92 در شرکت مدیریت منابع آب تشکیل شده است و برای اولین بار شورای هماهنگی حوزه‌های آبریز مهم فعال شده است.

 
اردکانیان گفت: در بحث منابع آب زیرزمینی یکی از ریشه‌های آب و ایجاد حفر چاه‌های غیرمجاز قوانینی بوده است که بعضاً تأثیرگذاری داشته است از جمله ماده واحده تعیین تکلیف چاه‌های فاقد پروانه که در عمل افزایش بهره‌برداری را موجب شده است البته وزارت نیرو هم سعی کرده با استفاده از ساز و کار شورای عالی آب موضوع تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی و نحوه برخورد با چاه‌های غیرمجاز را پیگیری کند.

 
وی تأکید کرد: طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی از ابتدای سال 94 عملیاتی شده و کل چاه‌های انسداد یافته تا انتهای دولت یازدهم برابر 17 هزار و 856 حلقه بوده است؛ از ابتدای کار دولت یازدهم تا سال 97 به 57 هزار و 655 حلقه رسیده است. این اعداد در استان کرمان از هزار و 780 حلقه به 5 هزار و 311 حلقه افزایش یافته است که این مسیر باید استمرار پیدا کند.

 
وزیر نیرو خاطر نشان کرد: در خصوص استفاده اقتصادی از سرمایه‌گذاری صورت گرفته در شرایط اقتصادی فعلی کشور که تخصیص منابع اعتباری دچار چالش است وزارت نیرو با اولویت‌بندی مراحل اجرای کار را متناسب با حجم منابع اعتباری تخصیص یافته سعی می‌کند دنبال کند.

 
وی ادامه داد: سد نسا که سد سنگریزه‌ای است با 8 میلیون مترمکعب از سال 90 به بهره‌برداری رسیده و در حال حاضر سالانه سهم بخش کشاورزی از مخزن سد رهاسازی می‌شود و مورد استفاده است و برای تکمیل کانال‌های شبکه آبیاری و زه‌کشی ما اعتبار قابل توجهی را نیاز داریم که ان‌شاء الله تأمین شود.

 
وزیر نیرو در خصوص طرح آبرسانی به شهرهای بم و بروات از سد نسا تصریح کرد: این قضیه در دستور کار است، این طرح شامل  54 کیلومتر خط لوله فولادی و مخازن 5 هزار و 10 هزار مترمکعبی و ایستگاه پمپاژ در دست احداث است که پیشرفت فیزیکی آن تا پایان خرداد امسال حدود 50 درصد است.

 
اردکانیان ادامه داد: تا پایان سال گذشته 178 میلیارد تومان برای آن هزینه شده و اعتبار مصوب امسال آن 49 میلیارد تومان است و برای اتمام این طرح حدود 270 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است که امیدوار هستیم امکان تدارک لازم فراهم شود.

 
وزیر نیرو در بخش دوم پاسخگویی به نماینده مردم بم در مجلس گفت: درباره بخش آب هم برنامه‌های پیش رو و تشریح و توضیح چگونگی اقدامات انجام شده را به عرض می‌رسانیم، با توجه و پشتیبانی نمایندگان ان‌شاء الله ما بتوانیم بهتر انجام وظیفه کنیم.

 
وی افزود: در رابطه با حقابه کشاورزان و در ارتباط با برنامه مدیریت منابع آب و مصارف سدها جهت برنامه‌ریزی در ابتدای هر سال تنظیم می‌شود و ابلاغ می‌شود و ما توانستیم سال گذشته به عنوان خشک‌ترین سال در 50 سال اخیر را با صبوری و بردباری مردم عزیز و اتکاء به مدیریت و مدل‌های ریاضی و تجربیاتی که در کشور است ظرفیت کارشناسی و تخصصی که وجود دارد، مدیریت کنیم.

 
این عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: خشک‌ترین سال در 5 دهه اخیر در کنار یکی از ترترین سال‌ها یعنی سال آبی جاری قرار گرفته است و قطعاً تجربه مدیریت منابع آب کشور که ثروت اندوخته شده در دهه‌های گذشته است این سال را با تدبیر لازم توانسته‌ایم مدیریت کنیم.

 
اردکانیان گفت: 110 سد مخزنی کشور که حدود 92 درصد حجم مخازن را شامل می‌شود ما برنامه مدیریت منابع و مصارف را در سطح ملی تعیین و ابلاغ می‌کنیم البته با آبگیری و اضافه شدن سدهای جدیدالاحداث با بهره‌برداری این تعداد افزایش خواهد یافت.

 
وزیر نیرو ادامه داد: به عنوان مثال در کرمان سدهای بافت، جیرفت، نسا، تنگونیه سیرجان ثروت‌هایی هستند که هر سال تحت این برنامه هستند و از ابتدای سال آبی جاری تا پایان تیر ماه از هر کدام از این سدها مقادیر معینی برای مصارف شرب، صنعت و کشاورزی تخصیص پیدا کرده است و امیدوار هستیم که ان‌شاء الله با بهبود شرایط در تأمین منابع مالی امکان سرعت بخشی به طرح‌هایی که مطرح شده، فراهم شود.

 
وی خاطرنشان کرد: بهره‌برداری از منابع آب سدها بر اساس این اهداف مستلزم این است که هم حداکثر تأمین آب را از منابع سطحی داشته باشیم و هم شرایط شکننده منابع آب زیرزمینی را که از یک بیلان منفی قابل ملاحظه‌ای شامل می‌شود، در نظر بگیریم.

 
وی افزود: امیدوار هستیم در ارتباط با عملیات آبرسانی از سد نسا برای شرب بتوانیم کار را سرعت بخشیم و مشکلاتی که در اثر عدم تخصیص اعتبار مناسب و به موقع در سال اخیر بوده است و پیشرفت کار را فقط در حدود 50 درصد نگه داشته ان‌شاء الله مرتفع شود.

 
اردکانیان ادامه داد: نکته مهم دیگر که شاید اصلی‌ترین مسئله در ارتباط با برخورد با چالش‌های نه فقط آب بلکه انرژی و سایر بحث‌ها در قلمرو مأموریت وزارت نیرو بوده است، بحث مدیریت‌ها است و برای استفاده شایسته از نیروهای با کیفیت در کشور بر اساس برنامه‌ای که تقدیم مجلس شد، در ابتدای مسئولیت اساس را بر شایسته گزینی قرار داده‌ایم.

 
وزیر نیرو گفت: برنامه ما عمومیت دادن به موضوع انتخاب مدیران ارشد و سایر سطوح بر اساس شایسته‌گزینی است.
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 265933