توصيه به ديگران
۰
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۳
فلاحت پیشه در گفت و گو با عصر امروز/
پایان داعش پایان تروریست سلفی نیست
حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در خصوص چگونگی ظهور و سقوط داعش گفت: پایان داعش پایان تروریست سلفی نیست برای حفظ ثبات رژیم صهیونیستی این توطئه ها ادامه خواهد داشت.
پایان داعش پایان تروریست سلفی نیست
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس سیاسی عصر امروز دکتر حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در خصوص چگونگی ظهور و سقوط داعش گفت: پایان داعش پایان تروریست سلفی نیست برای حفظ ثبات رژیم صهیونیستی این توطئه ها ادامه خواهد داشت.
 
نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه در گزارش توسعه انسانی سال ۲۰۰۳ میلادی هم تاکید شده که این جوانان در نظام های غیر دموکراتیک عرب تهدیدی برای منطقه هستند اظهار داشت: عوامل متعددی منجر به شکل گیری داعش و گسترده شدن آن در منطقه گردیده است که یکی از آن ها انرژی های منحرف شده جوانان مسلمانی است که درون کشورهایشان نهادهای دموکراتیک وجود ندارد لذا پس از شکست دموکراسی سیاسی، این جوانان گرفتار چنین عارضه هایی شده اند. 
 
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه در ادامه گفت: چالش های عقیدتی بین کشورها نیز عامل دیگر بحران داعش است لذا از آنجایی که در برخی از کشورها آموزه های سیاسی و اخلاق اجتماعی با سایر کشورها هم خوان نیست، زمینه ظهور داعش را پدید آورد.

وی با اشاره به اینکه آمریکا به دنبال ثبات رژیم صهیونیستی در منطقه است گفت: آمریکا به عنوان نیروی مداخله گر در منطقه و برخی منابع قدرت دیگر در منطقه، راهبرد مبتنی بر ثبات را دنبال نمیکنند زیرا لازمه ثبات رژیم صهیونیستی بی ثباتی در کل منطقه اسلامی است و شکل گیری داعش به عنوان راهبردی  برای این مسئله عامل سوم تشکیل گروه داعش است.

وی در توضیح این عامل اضافه کرد: به همین دلیل همواره می بینیم خیلی از مسلمانان قربانی توطئه هایی می شوند که هدف آن آرامش رژیم صهیونیستی است و لذا این توطئه ها ادامه خواهد داشت.

فلاحت پیشه در ادامه افزود: امروز بر همه ثابت شده که داعش بدون حضور ایران و تلاش های مجدانه نیروهای نظامی و مستشاران ایران شکست نمیخورد داعشی که اهداف مختلفی را دنبال میکرد و یکی از آن ها بی ثبات سازی ایران بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه با اشاره به اینکه متضرر کردن ایران از جمله اهداف اصلی داعش در منطقه بود گفت: زمانی که داعش به سمت مرزهای ایران حرکت کرد با تصمیم شورای عالی امنیت ملی حدّ حدود ۴۰کیلومتری مرزهای ایران به عنوان خط قرمز شناسایی مشخص شد و نیروهای نظامی برای دفاع از این حدود وارد عمل شدند.

وی در توضیح اینکه ایران اعلام کرده بود در منطقه حضور مستشاری دارد گفت: درخواست دولت سوریه و عراق از دولت ایران برای حمایت نظامی در جنگ با داعش اولین دلیل حضور ایران در خط مقدم مقابله با داعش بود. دومین علت جلوگیری از ایجاد هرگونه فتنه و توطئه ای بود که می توانست امنیت ایران را به خطر بیندازد. این دلایل آنقدر مهم بودند که ایران گاهی اقدامات خود را به اسم دولت عراق و سوریه تمام کند.

فلاحت پیشه در ادامه گفت: ورود ائتلاف ضد داعش برخلاف شعار و اسمی که برای خود انتخاب کرده بودند باعث گسترش روزافزون و کمک به داعش شد اما امروز داعش شکست خورد چون در رأس نیروهای مقابله کننده با داعش نه آمریکا بلکه ایران قرار گرفته بود.

وی در توضیحاتی تکمیلی در خصوص حضور داعش در منطقه گفت: نگاه منفی کشورهایی مثل آمریکا به ویژه ایفای نقش راهبردی، اطلاعاتی-امنیتی رژیم صهیونیستی در کشورهای اسلامی باعث می شود تا در آینده باز هم منتظر توطئه هایی نظیر داعش که امنیت کشورهای اسلامی را نشانه بگیرد باشیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه با اشاره به اینکه دولت ها و ملت ها به این نتیجه رسیدند که داعش و تروریسم سلفی یک توطئه است و به پخته گی در برابر آن رسیده اند افزود: راهکار مقابله با چالش هایی نظیر داعش و تروریسم سلفی این است که کشورهایی چون ایران،ترکیه، سوریه، لبنان، عراق، روسیه و ... کانون راهبرد "نومنطقه گرایی" را در منطقه شکل دهند.

این نماینده مجلس افزود: این راهبرد دارای چند مولفه است، اول پایان دادن به اختلافات، دوم افزایش همکاری های اجتماعی، اقتصادی و راهبردی است که منجر به کاهش سیاه چاله ها و جلوگیری از ایجاد تروریست شده است و باعث بالاتر رفتن توان چانه زنی این کشورها شود و آن موقع می توانند از موضع بالاتری با آمریکا صحبت کرده و از ناآرامی های منطقه جلوگیری کنند.

فلاحت پیشه در انتها با اشاره به اینکه تفکر داعش همچنان وجود دارد افزود: با اینکه توطئه خلافت اسلامی که داعش دنبالش بود پایان یافته اما این گروه به سمت فعالیت های تروریستی-انتقامی حرکت پیدا می کند و اکنون نیز با راهبردی جدید در رسانه ها اعلام میکند هرکس در هرکجا حضور دارد به فعالیت های انتحاری بپردازد و کماکان امکان دارد با اسم دیگر وارد شوند.

گفتگو از فائزه سادات پاکزاد
کد مطلب : 223803