توصيه به ديگران
۰
دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۹
جزئیات نشست کمیسیون امنیت ملی از زبان نقوی حسینی
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گزارشی از بازدیدهای امروز این کمیسیون از سازمان گمرک و نیروی هوا و فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارائه کرد.
جزئیات نشست کمیسیون امنیت ملی از زبان نقوی حسینی
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، سیدحسین نقوی نماینده مردم ورامین و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدید امروز (دوشنبه) اعضای کمیسیون متبوعش از گمرک جمهوری اسلامی ایران و نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اظهار داشت: صبح امروز در بازدید 3 ساعته‌ای از گمرک مهمان مسعود کرباسیان بودیم و از نزدیک در خصوص مسائل آن صحبت کردیم.

 
*بازرسی الکترونیکی کامیون، تریلی و کانتینرهای باری در گمرک مانعی برای قاچاق کالا

 
وی افزود: در جریان این بازدید از مراحل مختلف کار گمرک از ورودی کالا، نحوه ترخیص کالا، بررسی مجوزهای قانونی، عدم قاچاق کالا و ورود اجناس ممنوعه همچنین نحوه مراحل پیگیری و کنترل تا ترخیص کالا و صدور مجوز مورد بازدید قرار گرفت.

 
نقوی در ادامه با اشاره به خریداری دستگاه‌های جدید برای بازرسی الکترونیکی، تصریح کرد: اشیای داخل کامیون، تریلی و کانتینرهای کالا با عبور از این دستگاه‌ها کنترل می‌شود و از این طریق سرعت ترخیص کالا در گمرک افزایش می‌یابد.

 
*عدم امکان کنترل گمرک در برخی مبادی ورود کالا علت اصلی ادامه روند قاچاق است

 
نقوی در ادامه درباره مشکلات و موانع کنترل گمرک‌ها، توضیح داد: علت ادامه روند قاچاق کالا در کشور این است که مبادی ورود کالا فقط گمرک نیست و این سازمان بر مناطق آزاد و برخی مناطق دیگر که مجوز گرفته است، تسلط، کنترل و نظارتی ندارد.

 
وی یادآور شد: کمیسیون امنیت ضمن تشکر از زحمات گمرک بر این موضوع تأکید کرد که رویه کنترل ورود کالا به داخل کشور باید واحد شده تا کالا از مسیرهای مختلف وارد نشود و گمرک ایران بتواند در تمام موارد نظارت کرده و پاسخگو باشد.

 
*بررسی ابعاد مختلف عملیات لیلة‌القدر هوافضای سپاه در هدف‌گیری مواضع تروریست‌ها در سوریه

 
وی همچنین به بازدید بعدی کمیسیون امنیت ملی از نیروی هوافضای سپاه پاسداران اشاره کرد و توضیح داد: در این جلسه که مهمان سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوا و فضای سپاه بودیم، تجزیه تحلیلی از موقعیت ایران در منطقه و موقعیت دشمنان انقلاب اسلامی و اقداماتی که آنها در منطقه و خارج از آن برای ایجاد ناامنی در جمهوری اسلامی انجام می‌دهند، صورت گرفت.

 
نقوی در ادامه با بیان اینکه در این جلسه درباره اقداماتی که سپاه پاسداران به خصوص در حوزه هوافضا و توسعه سیستم موشکی برای دفاع از کشور در مقابله با تهدیدها انجام داده است، توضیحاتی داده شد، اظهار داشت: عملیات لیلة‌القدر که یکی از عملیات‌های پرافتخار جمهوری اسلامی و نشان‌دهنده قدرت کشور در هدف قرار دادن مواضع تروریست‌ها در سوریه بود، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت که از چه نوع موشک‌هایی استفاده شد و چه اهدافی مدّ نظر بود و در نهایت ضریب موفقیت چقدر بود.

 
*توانایی نیروی هوافضای سپاه برای انجام هر نوع پروژه موشکی با اتکا به توان داخلی

 
وی با اشاره به اظهارات سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوا و فضای سپاه در مورد دستاوردها و توانمندی‌های حوزه صنعتی و تکنولوژیکی هوافضا، تأکید کرد: جمهوری اسلامی آنقدر آمادگی فنی و تخصصی در حوزه موشکی دارد و تا حدی به جهت منابع انسانی مجهز است که می‌تواند در خصوص هر نوع پروژه‌ای که تصمیم گرفته شود با امکانات داخلی آن را بسازد، بدون اینکه نیازمند به خارج باشد و تحریم‌ها نمی‌تواند خللی در سیستم دفاعی وارد کند.

 
نقوی در پایان با بیان اینکه برای تجهیز سیستم موشکی و دفاعی کشور از نخبگان تمام دانشگاه‌ها استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: همکاران کمیسیون امنیت نیز در این زمینه نقطه‌نظرات خود را ارائه کردند و قرار شد ارتباط نیروی هوا و فضای سپاه با مجلس به خصوص کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی همواره برقرار باشد.
کد مطلب : 209818