توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۳
عادل عبدالمهدی ۹۰ درصد راه برای نخست‌وزیری را طی کرده است
یکی از رهبران فراکسیون «البناء» عراق اعلام کرد «عادل عبدالمهدی» از مهم‌ترین و جدی‌ترین گزینه‌های روی میز برای تصدی پست نخست‌وزیری این کشور است.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، «هیثم الجبوری» از رهبران فراکسیون«البناء» عراق از توافق بالای میان این فراکسیون و فراکسیون «الاصلاح» و فراکسیون‌های کردی بر روی نامزدی «عادل عبدالمهدی» برای تصدی پست نخست‌وزیری عراق خبر داد.

 
وی در گفت‌وگو با شبکه «المیادین»، با اشاره به این مسئله اظهار داشت: عادل عبدالمهدی 90 درصد راه را برای رسیدن به نخست‌وزیری با موافقت مرجعیت دینی عراق، طی کرده است.

 
الجبوری تاکید کرد که فراکسوین البناء (تحت رهبری «هادی العامری» و «نوری المالکی) با داشتن امضای 161 نماینده، فراکسیون اکثریت را تشکیل می دهد و با فراکسیون اکثریت سنی نیز همپیمان است و بر اساس تفاهم با فراکسیون الاصلاح ( به رهبری «مقتدی صدر») و کردها، دولت جدید را تشکیل خواهد داد.

 
این در حالی است که نمایندگان عراقی، شنبه (دیروز 15 سپتامبر) ، سرانجام موفق شدند «محمد الحلبوسی» را به عنوان رئیس جدید پارلمان انتخاب کنند و اکنون نوبت انتخاب نخست‌وزیر جدید عراق است.

 
عبدالمهدی در دوره انتخاباتی سال 2010، معاون رئیس‌جمهور بود، اما از این پست استعفا کرد. در دوره انتخاباتی 2014، تصدی وزارت نفت را برعهده گرفت و پس از مدتی از این پست نیز استعفاء کرد. او تنها سیاستمداری است که دو بار از پست مهم دولتی استعفاء کرده است و در سال 2016 نیز از مجلس اعلای اسلامی عراق جدا شد و اکنون یک شخصیت سیاسی مستقل به شمار می‌رود که عضو هیچ یک از احزاب و فراکسیون‌های سیاسی کنونی این کشور نیست.

 
پایگاه خبری عراقی «شفق نیوز» طی یادداشتی از وجود گزینه‌های جدیدی برای تصدی نخست‌وزیری خبر داد و در صدر این احتمالات، نام «عادل عبدالمهدی» از رهبران سابق مجلس اعلای اسلامی عراق و وزیر نفت سابق عراق، «علی عبدالامیر علاوی» که  پستهای وزارتی متعددی در دوره حکومت انتقالی و دولت موقت پیش از سال 2005 بر عهده داشت و «مصطفی الکاظمی» مدیر کنونی سرویس اطلاعاتی عراق را نام برد و اعلام کرد که عبدالمهدی بیش از سایرین، از شانس نخست‌وزیری برخوردار است.
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 242957