توصيه به ديگران
۰
سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۱
خرید سیستم پایش بو در پایتخت
در سال جاری 4 بار بوی نامطبوع در تهران منتشر شد. مدیریت بحران شهر تهران سیستم پایش بو را خریداری کرد و به نظر می رسد بزودی متهم اصلی بوی نامطبوع در پایتخت مشخص شود.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز از سال گذشته داستان انتشار بوی نامطبوع در تهران آغاز شد. در دی‌ماه 97 فقط یک روز انتشار بوی نامطبوع در بخش وسیعی از شهر داشتیم. اما در سال جاری 4 بار این بوی نامطبوع هم‌ز مان با آلودگی‌ها و بارش باران در تهران استشمام شده است. 

 
متهم پارسال گاز مرکاپتان شد

 
سال گذشته زمانی که بوی نامطبوع در تهران منتشر شد، مسؤولان نظرات متعددی اعلام کردند. برخی معتقد بودند که علت انتشار بوی نامطبوع، زباله‌های پایتخت‌نشینان در آرادکوه است و برخی هم علت را فاضلاب‌ها و موضوعات دیگر عنوان کردند و درنهایت نیز اعلام شد گاز مرکاپتان مقصر اصلی این بود بوده است. البته باز هم به قطعیت نرسیدند.

 
باران بارید منشا را پیدا نکردیم

 
امسال دوباره این بو منتشر شد و هربار بخش‌هایی از تهران را فراگرفت و نکته قابل توجه این بود که این بو بیشتر در مناطق مرکزی و شمال‌ شهر تهران رخ داد. البته محمد رستگاری معاون پایش و نظارت محیط زیست استان تهران در خصوص انتشار این بود گفته بود ما نتوانستیم منشأ را پیدا  کنیم چرا که هوا بارانی و منشأ بو از بین رفت.

 
همچنین مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست گفته بود آنچه در زمینه انتشار بوی نامطبوع تهران می‌دانید این است که در زمان‌هایی که بو منتشر می‌شود حجم گوگرد بالاست و این وضعیت در همه ایستگاه‌ها نشان داده می‌شود. 

 
به 2 گزینه رسیده ایم اما باید بررسی های بیشتری انجام شود

 
وی ادامه داد: وقتی می‌خواهیم انگشت اتهام را به سمت مسؤولی ببریم خیلی سخت است. ما مستندات را کنار هم قرار داده و با جمع‌بندی انجام شده به یکی دو گزینه رسیدیم اما باید بررسی‌های بیشتری انجام شود. 

 
به گفته معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست، در منطقه شهر ری سه صنعت بزرگ داریم که در حال حاضر سوخت مصرف آن در حال بررسی است و بیشترین گزینه‌های بررسی ما از این صنایع مربوط به نوع سوختی که آنها استفاده می‌کنند. 

 
وی تأکید کرد:‌ در صورتی که برخی صنایع از مازت یا گازوئیل غیراستاندارد استفاده کنند منجر به تولید گوگرد می‌شود. ما در حال بررسی این موضوع هستیم که این کارخانه‌ها مازوت‌سوز بودند یا خیر. 

 
عاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست تأکید کرد: که منشأ بوی نامطبوع عامل خطرناکی نیست این مسئله یک آلودگی است و در حال بررسی هستیم که کدام صنایع موجود در آن زمان با استفاده از چه سوختی چه فعالیتی داشته‌اند. 

 
سریال بوی نامطبوع در تهران ادامه‌دار شده است و دوباره روز گذشته برخی از مناطق تهران را این بو فراگرفته است. 

 
انتشار بوی نامطبوع در نقاط کمی از پایتخت

 
شینا انصاری رئیس ستاد محیط زیست شهرداری تهران در این باره به خبرنگار فارس گفت: بله روز گذشته بوی نامطبوع در تهران داشتیم، اما نقاط آن کمتر بوده است. 

 
وی ادامه داد: چند سناریو برای بوی نامطبوع در تهران داریم که البته نمی‌توانیم فعلا با قطعیت در باره آنها صحبت کنیم، چرا که باید بررسی‌ها به اتمام رسد. 

 
 رئیس ستاد محیط زیست شهرداری تهران با تأکید بر این موضوع که هر وقت هوا ناسالم است این بو را داریم گفت: فعلا در حال بررسی موضوعات هستیم. 

 
شهرداری تذکر گرفت/تجهیزات بخرید

 
ماجرای بوی نامطبوع به صحن علنی شورای شهر هم کشیده شد تا جایی که آرش حسینی میلانی عضو شورای شهر تهران در این باره به شهرداری تذکر داد و گفت: شهرداری باید منابع لازم برای ایجاد سیستم پایش بو را در تهران فراهم کند. 

 
وی ادامه داد: با توجه به تکرار مسئله بوی نامطبوع در آذر سال جاری همچنان شاهد عدم واکنش سریع برای شناسایی منشأ آن هستیم. 

 
این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه قرار بود در سال گذشته تجهیزاتی برای پایش بو خریداری شود، گفت: در اسرع وقت باید منابع لازم برای سیستم پایش بو اختصاص و ساماندهی‌های لازم صورت گیرد. 

 
شهرداری تجهیزات خرید/راه اندازی ایستگاه در آرادکوه

 
مسؤولین شهری در این مدت برای خرید این تجهیزات اقداماتی انجام دادند. صدرالدین علیپور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران در این باره به خبرنگار فارس گفت: بله بخشی از تجهیزات خریداری شده. مدیریت بحران سیستم پایش بو را خریداری کرده است. ما هم در سازمان مدیریت پسماند به زودی این دستگاه را خریداری می‌کنیم. 

 
وی در خصوص هزینه‌های این دستگاه گفت: هزینه دستگاه بستگی به تعداد سنسورها دارد. 

 
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران با تأکید بر این موضوع که می‌خواهیم در آرادکوه ایستگاه بزنیم گفت: البته این را هم بگویم که هفته پیش محیط‌زیست پایشی برای تشخیص بو در این منطقه داشت و ما مشکلی نداریم. 

 
استانداری تهران در خصوص انتشار بوی نامطبوع جلسات متعددی برگزار کرد و قرار شد سازمان های نتایج تحقیقات خود را ارائه کنند.

 
متهم اصلی هنوز مشخص نیست

 
انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در خصوص انتشار بوی نامطبوع گفت: گازهای متعددی در انتشار این بو تأثیر دارند ولی هنوز متهم اصلی مشخص نیست و ما هم موضوع را پیگیری می‌کنیم. 

 
انتشار بوی نامطبوع در تهران هم‌زمان با تغییرات آب و هوایی رخ می‌دهد و بیشتر در زمانی است که هوای تهران آلوده است. 

 
ناهید  خداکرمی عضو شورای شهر تهران در این باره به فارس گفته بود: عوامل متعددی در ایجاد این بود نقش دارند. مواد شیمیایی، فاضلاب و... و باید هر چه سریع‌تر متهم اصلی مشخص شود. 

 
البته برخی از اعضای شورا معتقدند که مدیریت بحران شهر تهران نتوانسته در این زمینه قوی عمل کند و حتی محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت مدیریت بحران با این همه امکانات وسیع هنوز اقداماتی انجام نداده است. بحران که همیشه سیل و زلزله نیست و باید شهرداری به این موضوع توجه کند. 

 
راه حل رفع بوی نامطبوع 

 
راه‌حل های متعددی در خصوص  رفع بوی نامطبوع تهران اعلام شده است. اما مهتاب باغبان مدیر کنترل کیفیت و بهداشت آب و فاضلاب و آزمایشگاه‌های استان تهران گفته است: با توجه به اینکه پراکندگی بسیاری در استشمام این بو وجود دارد نمی‌توان گفت آلودگی به صورت نقطه‌ای و از یک منطقه بوده است، چرا که ناشی از فاضلاب باشد، میزان گستردگی بو تا این حد نیست. 

 
وی ادامه داد: باید تشخیص‌دهنده‌هایی وجود داشته باشد تا بتواند مقدار آلاینده، شدت آلاینده و حالت‌پذیری آلاینده را نشان دهد و تنها در این شرایط است که می‌توان منشأ بو را شناسایی کرد.

 
براساس این گزارش، پرونده بوی نامطبوع در تهران از سال 97 آغاز شده است. سال گذشته متهم این داستان ماده شیمیایی مرکاپتان شناخته شده اما امسال چهار بار این بو در تهران انتشار یافت و هنوز بوی اصلی آن مشخص نیست. برخی علت انتشار این بو را افزایش گوگرد در روزهای بارانی اعلام کرده‌اند اما هنوز نظر قطعی در این باره اعلام نشده  است و جالب است که محیط زیست با گذشت بیش از یک سال از این ماجرا هنوز نظر قطعی اعلام نکرده است.
مرجع : فارس
کد مطلب : 275816