توصيه به ديگران
۰
دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۰۱
دولت مجوز تداوم تحریم ها برای 3 ماه را صادر کرده است
نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ با انتقاد از موافقت نامه دولت و آژانس گفت: قانون مجلس در راستای رفع تحریم ها تصویب شد، اما دولت مجوز تداوم تحریم ها برای ۳ ماه را صادر کرده است.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، سید محمود نبویان نماینده تهران در مجلس در نشست علنی امروز (دوشنبه 4 اسفند) قوه مقننه و در واکنش به موافقت نامه آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی هسته ای کشور ،گفت: بیانیه دولت و آژانس خلاف قانون است، زیرا در قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها آمده است که هرگونه نظارت های فراتر از پادمان از جمله پروتکل الحاقی باید متوقف شود.

وی افزود: در بند اول توافق نامه دولت و آژانس آمده که ایران به اجرای کامل و بدون محدودیت موافقت نامه جامع پادمان خود با آژانس ادامه می دهد، این بند مطابق قانون است، اما در بند دوم تفاهم نامه به موافقت دوجانبه و موقت و راستی آزمایی آژانس طبق فهرست پیوست اشاره شده که مشخص نیست این فهرست به چه موضوعاتی اشاره کرده است.

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس بیان کرد: در بند سوم بیانیه دولت و آژانس نیز آمده که نظارت ها به مرور و منظم باید انجام شود، لذا بند دوم و سوم و فهرستی که در بیانیه عنوان شده برخلاف قانون است. ما دوربین هایی داریم که بیشتر از پادمان ضبط می کند، برخی آنلاین نوکال هستند، یعنی مامور آژانس بدون حضور در پایگاه در ایران موارد را رصد می کند، در آن همچنین به اطلاعات نظامی، متخصصین، دانشگاه ها و کارخانه تولید موتور دسترسی داده شده در حالی که هیچ کشوری اجازه دسترسی آژانس به کارخانه تولید موتور را نداده و تنها دولت ما سال 1382 و هم اکنون این اجازه را صادر کرده است.

نماینده تهران در مجلس  اضافه کرد: در ادامه این بیانیه درباره نصب دوربین های اضافی و نظارت های سرزده یا حضور بازرسان آژانس به صورت مادام العمر مجوزهایی داده شده است. مصوبه مجلس مانع این اقدامات می شود. ما مصوبه را گذاشتیم که دشمن وادار شود تحریم هایی که مردم به خاطر آنها تحت فشار هستند، برداشته شود، اما دولت دوباره 3 ماه برای ادامه تحریم ها مجوز داده است. این یعنی منافع ملت را به خاطر اهداف سیاسی در نظر نگرفتند. لذا این بیانیه خلاف قانون بوده و هیچ اعتباری برای مجلس ندارد.

*"شمخانی" و "صالحی" برای توضیح به مجلس بیایند

همچنین نماینده مردم نوشهردر مجلس عنوان کرد: باید از اتخاذ تصمیمات احساسی و هیجانی بپرهیزیم، از این رو باید دبیر شورای امنیت ملی و رئیس سازمان انرژی اتمی در مجلس حاضر شوند و نسبت به مسائل اخیر توضیح دهند تا آنچه صلاح است، رخ دهد.

حبیب اله دهمرده درباره این موضوع گفت: ملت ایران بدانند مجلس اجازه نمی دهد هیچ کس از قانون مصوب قوه مقننه عبور کند.

*اجازه ندارند مصوبه مجلس را به صورت غیرقانونی اجرایی نکنند

نماینده اراک در مجلس نیز گفت:هیچ کسی اجازه ندارد مصوبه مجلس را به صورت غیرقانونی اجرایی نکند، همه ملزم به اجرای قانون هستند و دولت ملزم است از فردا 5 اسفند ماه مصوبه مجلس را اجرا کند.

آصفری بیان کرد: رئیس جمهور و وزیر امور خارجه‌اش چندین جا اعلام کرده‌اند که قانون اقدام راهبردی مجلس برای کشور مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد، اگر مشکلات ایجاد می‌کرد پس چرا امروز رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با «ید بیضا» به ایران آمده و به دنبال آن است که ما را متعهد کند که 3 ماه دیگر صبر کنیم.

*گزارش عملکرد دولت در تفاهم با آژانس باید برای بررسی به قوه قضائیه ارسال شود

همچنین رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه اگر مبنای تصمیم‌گیری رفع تحریم‌ها نباشد، گفت: در این صورت به کشور خیانت می‌شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: جریان مواجهه امروز با آمریکا در منطقه، خاطرات حاج ‌قاسم سلیمانی است، رئیس سازمان سیاه در بحبوحه جنگ با اسرائیل، جنگ در سوریه و جنگ در عراق پیام مذاکره به سردار را ارسال کرد. پمپئو که بعدها وزیر امور خارجه آمریکا می‌شود گفت سردار نامه را نمی‌پذیرد از این رو درخواست ما اجرای ماده (234) آیین‌نامه داخلی به دلیل عدم اجرای قانون مجلس است.

*مجلس نباید در مقابل قانون شکنی های دولت کوتاه بیاید

نماینده مردم اراک در مجلس نیز گفت: قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها خود یکی از افتخارات مجلس یازدهم است، از این رو مجلس نباید در مقابل قانون شکنی های دولت کوتاه بیاید.

کریمی افزود: موضوع ترور دانشمندان هسته ای بسیار جدی است و همین بازرسان آژانس با بردن بسیاری از این اطلاعات، زمینه آن را فراهم کرده اند. طبق قانون تداوم اعمال نظارت های پادمانی را پذیرفته ایم و روی آن بحثی نیست، آنچه که الان در این بیانیه است، فراتر از پادمان است و زمینه نظارت ها را باز می کند و این خلاف قانون است.

وی تصریح کرد: کسانی که در موضع برجام در این مجلس آمدند و قسم خوردند و برجام را بر این ملت تحمیل کردند، دیگر حرفشان برای ما حجت نیست! مجلس شورای اسلامی همیشه در رأس امور است.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 294310
به نظر شما سر منشاء بداخلاقی های اخیر ملت می تواند وعده های خلاف واقع رئیس جمهور باشد؟
بلی
خیر