توصيه به ديگران
۰
سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۹
آبه با هدف میانجیگری به تهران نمی‌آید
یک مقام ژاپنی در آستانه ورود آبه به تهران، درباره اهداف و برنامه‌های این سفر توضیحاتی ارائه داد.
آبه با هدف میانجیگری به تهران نمی‌آید
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصرامروز، در آستانه سفر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به تهران مقامات این کشور نشستی با حضور اصحاب رسانه در محل این سفارت خانه برگزار کردند.

 
در ابتدای این نشست یک مقام رسمی وزارت امور خارجه ژاپن حاضر در جلسه که نخواست نامش فاش شود، به تشریح جرئیات سفر آبه به تهران پرداخت و بعد از آن توضیحاتی درباره اهمیت جایگاه ایران و موقعیت استراتژیک کشورمان برای ژاپن ارائه کرد.

 
وی در این باره گفت: نخست وزیر ژاپن در روز چهارشنبه ۲۲ خرداد به تهران می‌آید و در ابتدا مورد استقبال ظریف، وزیر امور خارجه ایران قرار می گیرد.وی پس از این دیدار رهسپار کاخ سعدآباد شده و با حسن روحانی رئیس جمهور ایران رایزنی می‌کند. نخست وزیر ژاپن در روز پنج شنبه نیز با مقام معظم رهبری دیدار خواهند کرد.

 
این مقام رسمی وزارت امور خارجه ژاپن در تشریح هدف سفر آبه به تهران نیز گفت: حضور نخست وزیر در تهران با قصد میانجیگری بین تهران و واشنگتن نیست، اما این احتمال را نمی‌توانم رد کنم؛ چراکه امکان دارد در خصوص موضوع مذکور  صحبت‌هایی مطرح شود.

 
وی همچنین در رابطه با اهمیت استراتژیک ایران برای ژاپن گفت: تهران نقش محوری در امنیت منطقه خاورمیانه دارد که برای امنیت انرژی ژاپن حیاتی است.

 
این مقام ژاپنی تاکید کرد: همچنین ایران یکی از قدرت های بزرگ در منطقه است که به صورت سنتی دوست ژاپن محسوب می شود.

 
آبه با هدف میانجیگری به تهران نمی‌آید/ دیدار با روحانی و رهبر انقلاب در دستور کار

 
وی با اشاره به اهمیت دیدار نخست وزیر ژاپن با مقامات عالی رتبه ایرانی تصریح کرد: در شرایط بحرانی که خاومیانه با آن روبرو است ژاپن تلاش می کند که با  یک قدرت بزرگ مانند ایران همکاری کند تا به کاهش تنش در منطقه بیانجامد.

 
این مقام رسمی وزارت امور خارجه ژاپن افزود:در حالی که ایران و ژاپن نودمین سالگرد روابط دیپلماتیک خود را گرامی میدارند، نخست وزیر ژاپن برای اولین بار پس از ۴۱ سال به تهران سفر می کند و همچنین این سفر به منظور تعمیق روابط بین دو دوست دیرینه انجام می شود.

 
این مقام ژاپنی در پاسخ به این سوال که آیا ژاپن به اینستکس می‌پیوندد یا خیر؛ گفت: در این باره اظهارنظر نمی‌کنم.

 
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا ژاپن از ایران نفت می‌خرد یا نه، اظهار داشت: خرید نفت توسط شرکت‌های خصوصی صورت می‌گیرد؛ بنابراین دولت نمی‌تواند در این مورد دخالت کند.

 
گفتنی است آبه نخست وزیر و تارو کونو وزیر خارجه ژاپن به ایران به عنوان کشور تضمین کننده صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه سفر می کنند.
کد مطلب : 263044