۱
توصيه به ديگران
۰
دوشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۵
کارشکنی علیه بورسیه‌ها ادامه دارد
سخنگوی دانشجویان بورسیه : با رأی دیوان عدالت اداری وزارت علوم محکوم شده است
کارشکنی علیه بورسیه‌ها ادامه دارد
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصرامروز، حدود 6 سال پس از طرح ادعای عجیب دولت حسن روحانی علیه دانشجویان نخبه بورسیه شده در دولت دهم و لغو این بورسیه‌ها و هزینه‌های مادی و معنوی‌ای که این ادعا در زندگی نزدیک به 3 هزار دانشجوی بورسیه ایجاد کرد، پیگیری این افراد برای احقاق حقوق شان ادامه دارد. این در حالی است که علاوه بر رای صریح دیوان عدالت اداری به نفع تعدادی از بورسیه‌ها، آذرماه سال گذشته دیوان محاسبات کشور نیز در حکم نهایی خود درباره بورسیه‌های دولت دهم تاکید کرد تخلفی متوجه وزیر وقت علوم کامران دانشجو و شورای مرکزی بورس متصور نیست و این شورا در حدود وظایف و اختیارات قانونی عمل کرده است. همچنین طبق این حکم مسؤولان فعلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظف شده بودند اگر بورسیه دانشجویی لغو شده است هزینه‌های آن را از محل تضامین و تعهدات اخذ و مراتب را به دادسرای دیوان محاسبات کشور اعلام کنند.

در ادامه پیگیری‌‌های افراد بورسیه برای احقاق حقوق‌شان، 2 هفته قبل جمعی از دانشجویان بورسیه نامه‌ای به آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه‌قضائیه نوشته و از وی خواستند در دوره جدید دستگاه قضایی روند رسیدگی به این پرونده انجام شود. در بخشی از این نامه خطاب به رئیس دستگاه قضا آمده بود: «استدعا می‌شود با توجه به ابعاد گسترده ظلم وارده به افراد بورسیه و خانواده محترم آنها و عدم رسیدگی مناسب توسط قوه‌قضائیه (دادگاه‌های عمومی و انقلاب، دادگاه فرهنگ و رسانه و دیوان عدالت اداری) با گذشت چندین سال، شرایطی مهیا فرمایید تا به دور از هرگونه هیاهوی رسانه‌ای و سیاسی‌کاری طرح دعوی نمایند».

در همین راستا جمعی از دانشجویان بورسیه روز شنبه ضمن تجمع مقابل دیوان عدالت اداری، جلسه‌ای نیز با معاون دیوان برگزار و دغدغه‌‌های خود را مطرح کردند. حمیدرضا پیرایش، سخنگوی دانشجویان بورسیه در گفت‌وگو با «وطن‌امروز»، توضیحاتی درباره این تجمع و همچنین آخرین وضعیت بورسیه‌ها ارائه داد که در ادامه می‌خوانید:

  علت تجمع روز شنبه بورسیه‌ها مقابل دیوان عدالت اداری چه بود؟

ما روز شنبه شاید برای بار سی‌ام در یک سال گذشته به دیوان عدالت اداری رفتیم تا مشکلاتی را که برای‌مان پیش آمده بود با مسؤولان این نهاد در میان گذاشته و اعتراض خود را به روند موجود درباره دانشجویان بورسیه اعلام کنیم. در این راستا جلسه‌ای میان ما و جناب آقای محدث، معاون محترم اداری و استخدامی دیوان عدالت اداری برگزار شد. البته در تمام این مدت جناب آقای محدث پیگیر مسائل افراد بورسیه بودند و چنانچه پیگیری‌‌های ایشان در این مدت نبود، شاید اعتراضات ما تا همین میزان هم نتیجه نداشت.

آقای محدث در این جلسه اعلام کرد دیوان بیش از اندازه به مدیران مقصر در پرونده بورسیه‌ها احترام گذاشته و به آنها فرصت داد، چرا که در این مدت شاهد بودند که تا چه میزان از سوی این مدیران به دیوان عدالت اداری توهین شده است تا جایی که حتی قضات دیوان عدالت اداری بی‌سواد خوانده شدند یا تصریح شد رای صادره توسط دیوان در موضوع بورسیه‌ها ناشی از فقد اطلاعات و سواد قضات دیوان بوده است. معاون دیوان بر همین اساس تاکید کرد نباید تا این میزان با محکوم علیه‌ها مماشات شود. موضوع دیگری که در این جلسه مطرح شد، این بود که از 72 دانشجوی بورسیه که مورد ظلم قرار گرفته بودند، فقط مشکل 3 نفرشان به طور کامل حل شد، یعنی مابقی افراد یا احکام‌شان ناقص اجرا شده یا حکم زده شده اما ردیف تعریف نشده یا به‌کارگیری شده‌اند ولی حقوق نمی‌دهند یا محکوم‌علیه‌ها نامه به هیأت جذب می‌زنند که مثلا فلان فرد بورسیه متقاضی جذب است اما هیأت اجرایی جذب به دلایل عدیده با جذب او مخالفت کرده است! این در حالی که هیأت جذب که ما را نمی‌شناسد و نمی‌داند ما بعد از 2 سال دوندگی، رای قطعی دیوان را به دست آورده‌‌‌‌‌‌ایم.  همچنین در جلسه روز شنبه با معاون دیوان عدالت اداری مقرر شد 72 نفر از بورسیه‌ها که رای قطعی دیوان عدالت اداری را دارند، در فرآیند بررسی در هیأت اجرایی جذب مشکلی نداشته باشند. این قول نیز به ما داده شد که احکام دیوان درباره همه 72 نفر قطعا اجرا خواهد شد. همچنین معاون دیوان وعده داد خود شخصا پیگیر این مسائل بوده و ظرف 3-2 هفته آتی، پیشرفت کار را از قضاتی که در این پرونده رای داده‌‌‌‌اند، پیگیری کند.

  مهم‌‌‌‌‌ترین کارشکنی‌‌‌هایی که در مسیر جذب بورسیه‌ها انجام می‌شود چیست؟

در شرایط فعلی و پس از رای صریح دیوان عدالت اداری به نفع بورسیه‌ها، برخی دانشگاه‌ها از امکانات دانشگاه و بیت‌المال مانند وکلای برخی دانشگاه‌ها سوءاستفاده می‌کنند تا از اجرای رای قطعی دیوان جلوگیری کنند. این در حالی است که همین مدیران که بر اساس رای دیوان محکوم شده‌‌‌‌اند، در این مدت برخلاف قانون هر کسی را که دوست داشتند عضو هیات علمی کرده و هر کسی را هم که همراه آنها نبود، اخراج کردند. با این وجود حالا که یک سال هم از رای قطعی این مرجع عالی قضایی می‌گذرد، کماکان کارشکنی‌ها علیه بورسیه‌ها ادامه دارد.

موضوع دیگری که درباره محکوم‌علیه‌ها مطرح است اینکه برخی دانشگاه‌ها نه‌تنها برای جذب بورسیه‌‌های مظلوم کارشکنی می‌کنند، حتی در رشته‌ای که بورسیه داشتیم اقدام به جذب افراد دیگری از بیرون کرده‌اند! یعنی به‌خاطر لج و لجبازی حاضرند برای عدم جذب بورسیه‌ها که بالاخره باید حقوق آنها در این مدت پرداخت شود، بار مالی مضاعفی را بر بیت‌المال تحمیل کرده و از بیرون استاد بیاورند. این در حالی است که رهبر معظم انقلاب 3 سال پیش فرمودند به بورسیه‌ها ظلم آشکاری شده است.

نکته‌ای که درباره بورسیه‌‌‌هایی که رای قطعی دیوان عدالت اداری را هم گرفته‌‌اند وجود دارد این است که بسیاری از این افراد متعلق به قشر‌‌های ضعیف جامعه‌‌اند یا خیلی‌های‌ آنان عضو بنیاد ملی نخبگان بوده‌‌اند و رزومه علمی‌شان در بدو ورود به دانشگاه‌ها از بسیاری از افرادی که 10 سال از بیت‌المال ارتزاق کرده‌‌اند قوی‌‌‌‌‌‌تر است. خیلی از این افراد به‌واسطه مشکلاتی که در فرآیند جذب‌شان پیش آمده، زندگی‌شان در حال فروپاشی است.

  مهم‌‌‌‌‌ترین دانشگاه‌‌‌هایی که در مسیر جذب بورسیه‌ها کارشکنی می‌کنند و محکوم شده‌‌‌‌اند، کدامند؟

در چند مورد خود وزارت علوم، تحقیقات و فناوری محکوم شده است. این نکته نیز قابل توجه است که وقتی برخی دانشگاه‌ها خیلی راحت رای قطعی دیوان عدالت اداری درباره بورسیه‌ها را زیر پا گذاشته و برای عدم جذب دوستان ما وقت‌کشی کرده و طفره می‌روند، طبیعی است که از سوی وزارت علوم به آنها در این‌باره چراغ سبز نشان داده شده است. همچنین چند دانشگاه تراز اول کشور، دانشگاه بجنورد، دانشگاه کاشان، دانشگاه چمران اهواز، دانشگاه بوعلی همدان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی نیز در این پرونده محکوم شده‌اند.
مرجع : وطن امروز
کد مطلب : 259284
۱۳۹۸-۰۲-۱۶ ۱۷:۱۵:۳۵
دانشگاه علامه هم از بازیگران اصلی می باشد.