۱
توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۹
تبریک به ترامپ به خاطر ترور ژنرال ایرانی!
اخبار مربوط به علت حمله آمریکا به سردار سلیمانی و تکرار ادعاهای ترامپ و سایر مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه این حمله پیشگیرانه بوده، بطور گسترده در رسانه های جمهوری آذربایجان منتشر شد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز شهادت سردار قاسم سلیمانی به سرعت در رأس اخبار جمهوری آذربایجان قرار گرفت و در ساعات اولیه انتشار این خبر، فعالان جریانات شیعی جمهوری آذربایجان از حاج ایلقار ابراهیم اوغلو، رهبر جمعیت جمعه و حاج الهام علی اف، جانشین رهبر حزب اسلام گرفته تا جنبش اتحاد مسلمانان که رهبرش در زندان به سر می برد، با صدور بیانیه هایی جداگانه در شبکه های اجتماعی و سایت های اینترنتی خود، حرکت شنیع آمریکا در ترور سردار سلیمانی را محکوم کردند.

 
بخصوص در شبکه های اجتماعی که طی سال های اخیر محمل اصلی زندگی سیاسی در جمهوری آذربایجان شده است، بسیاری از فعالان دیندار شیعه و همچنین مردمان عادی جمهوری آذربایجان با انتشار عکس ها و ویدئوهای سردار سلیمانی، به این قهرمان اسلام افتخار کردند.

 
بروز این وضعیت و افتخار مردم جمهوری آذربایجان به این سردار اسلام، به سرعت واکنش رسانه ای ترک گرایان و پان ترکیست ها و وهابی ها و وابستگان غرب و رژیم صهیونیستی را به دنبال داشت.

 
برای تغییر وضعیت، ابتدا در روز شنبه سایت های جمهوری آذربایجان خبری ساختگی را مبنی بر "تبریک گفتن نیکول پاشینیان" ، نخست وزیر ارمنستان به ترامپ بخاطر قتل ژنرال ایرانی" منتشر کردند تا اذهان را از مساله اصلی یعنی واکنش ها به ترور وحشیانه سردار سلیمانی به سمت مساله روابط ایران و ارمنستان منحرف کنند که در جمهوری آذربایجان بهانه دائمی تبلیغات ضدایرانی است.

 
متاسفانه با توجه به روحیه ضدارمنی که در جمهوری آذربایجان وجود دارد، حتی سایت های جریان های اسلام گرای شیعه نیز این خبر ساختگی مراکز امنیتی جمهوری آذربایجان و رسانه های وابسته به آن را منتشر کردند. جریان های قومیت گرای آذری متاثر از تبلیغات جمهوری آذربایجان در ایران نیز خبر ساختگی "پیام تبریک نخست وزیر ارمنستان به ترامپ" را در سایت های اینترنتی و شبکه های اجتماعی منعکس کردند. 

 
دیرکرد طرف ارمنی در تکذیب این خبر نیز  فضا را  برای جولان رسانه های باکو بر روی این خبر مساعدتر کرد و حتی برخی از سایت های جمهوری آذربایجان با پردازش هرچه بیشتر این خبر، مدعی شدند که عمران خان، نخست وزیر پاکستان نیز به ایران درباره خیانتکار بودن ارامنه و اینکه ارمنستان در مقابل آمریکا از پشت به ایران خنجر خواهد زد، هشدار داده است!

 
به موازات این خبرسازی ، گردانندگان صحنه رسانه ای جمهوری آذربایجان در حرکت هایی دیگر، برای ایجاد ذهنیت منفی از شخص سردار سلیمانی و نیروی قدس و سپاه پاسداران انقلاب  تلاش کردند و به خبرسازی در این راستا نیز پرداختند. اخبار مربوط به علت حمله آمریکا به سردار سلیمانی و تکرار ادعاهای  ترامپ و سایر مقامات آمریکایی  مبنی بر اینکه این حمله پیشگیرانه بوده، بطور گسترده در رسانه های جمهوری آذربایجان منتشر شد. حتی در برخی رسانه های باکو از جمله سایت oxu24 که به مراکز امنیتی و صهیونیستی وابسته است، مطلبی منتشر شد که در آن ادعا شده است قاسم سلیمانی در سرکوب و شکنجه و کشتار آذری های ایران فرماندهی را به عهده داشته است!

 
در بین تلاش های رسانه های وابسته به دولت باکو و نیز مخالفان دولت باکو  برای جلوگیری از تاثیرپذیری جامعه جمهوری آذربایجان از آثار مثبت شهادت سردار قاسم سلیمانی، واکنش علی کریم لی، رییس "حزب جبهه خلق" و از پیشروهای "شورای ملی" مخالفان دولت جمهوری آذربایجان در واکنشی همسو با رسانه های حاکمیت و البته آشکارتر از حرکت های رسانه ای چندلایه حاکمیت این کشور، در صفحه فیسبوک خود نوشت: « ما فقط برای آذربایجان و آذربایجانی ها می توانیم بمیریم و بکشیم. قهرمانان ما هم فقط آنانی می توانند باشند که از درون این ملت باشند. هیچ تعلق دینی و مذهبی و قومی و سیاسی و ایدئولوژیک نمی تواند برتر از "آذربایجانگرایی" قرار بگیرد. وقایع اخیر ، آزمونی برای جامعه مان بود. به عنوان یک جامعه، نقاط ضعفمان را فهمیدیم. اکنون باید رویارویی در شبکه های اجتماعی را متوقف کرد و در پیرامون آذربایجان و "آذربایجانگرایی" و  پرچم آذربایجان متحدتر شد.»

 
رسانه های وابسته به حاکمیت جمهوری آذربایجان و نیز رسانه های مخالفان غربگرای دولت این جمهوری، در چارچوب تلاش برای مقصر جلوه دادن ایران و سردار سلیمانی و تطهیر آمریکا، در سطح گسترده به انتشار اخبار و تحلیل هایی درباره واکنش های خشم آلود ایران و نیز هشدار و ایجاد رعب و وحشت درباره خطر جنگ و نیز پیش بینی مخاطرات و دردسرهایی که برای جمهوری آذربایجان به عنوان همسایه ایران به همراه خواهد داشت، ادامه می دهند. در این میان، سایت های شیعی مدافع ایران در جمهوری آذربایجان که تعداد آنها بسیار اندک است، به انتشار اخبار حضور گسترده مردم عراق و ایران در تشییع جنازه شهدا در حرم های مطهر در کربلا و نجف و سایر شهرها می پردازند و در حد توان خود اخبار واقعی از واکنش های مقامات ایرانی به جنایت آمریکا را پوشش می دهند و همین رویکرد را ایران دوستان آذربایجانی در شبکه های اجتماعی ادامه می دهند.
مرجع : مشرق
کد مطلب : 275141
بهروز
۱۳۹۸-۱۰-۱۶ ۰۲:۵۴:۳۷
آقای عزیزکسی که قتل کرده نمیاد اعتراف کنه. این خبررا یک خبرنگارارمنی توئیت کرده بود ورسانه های جمهوری آذربایجان هم با توجه به خبر خبرنگاررسمی خود این خبررا منتشر کردند. چرا شما همیشه با ترکها دشمن هستید درهمین جمهوری آذربایجان امروز مردم به خونخواهی حاج قاسم به میادین آمده بودند چرا آنهارا منتشر نمی کنید شماهاچقدر بی عدالت هستید !!ولی اگرماامروز برای سوگواری شهیدان شیعه و مسلمان قره باغ بخواهیم مجلسی برگزارکنیم به فوریت توسط نهادهای امنیتی دستگیرمیشیم . میریم کناردریاچه اورمیه و به خشکاندن آن اعتراض می کنیم دستگیرمیشویم . ضمنا شما حداقل صداقت حرفه ای تان را به خطر نیندازید