توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۸
ظرفیت سالانه ۲۰۰ میلیون دلار ارزآوری
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس گفت: مجتمع کربنات سدیم فیروزآباد به‌عنوان بزرگ‌ترین واحد تولید کربنات سدیم خاورمیانه، توان تأمین ۶۰ درصد کربنات سدیم کشور را دارد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز حمیدرضا ایزدی با اشاره به ظرفیت‌ها و توان کارخانه کربنات سدیم این شهرستان اظهار داشت: شرکت کربنات سدیم شهرستان فیروزآباد از پروژه‌های بزرگ و پیشران صنعتی و معدنی در سال ۹۹ است.

وی افزود: این کارخانه با ظرفیت تولید ۳۲۰ هزار تن و با سرمایه‌گذاری دو هزار و ۶۷ میلیارد تومان و اشتغالزایی مستقیم یک هزار و ۱۵ نفر و اشتغال بیش از ۳ هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم در شهرستان فیروزآباد به دستور رئیس‌جمهور آغاز به کار نمود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس ادامه داد: یکی از اولویت‌هایی که در استان فارس در سال جهش تولید وجود داشته و سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز بر اجرایی شدن آن در استان اهتمام ویژه‌ای دارد تکمیل و راه‌اندازی صنایع مادر و صنایع بزرگ در این استان بوده که در این راستا فاز نخست کارخانه کربنات سدیم فیروزآباد که در زمینهٔ تولید کربنات سدیم فعالیت می‌کند، افتتاح شد.

ایزدی اضافه کرد: مجتمع کربنات سدیم فیروزآباد به‌عنوان بزرگ‌ترین واحد تولید کربنات سدیم خاورمیانه، توان تأمین ۶۰ درصد کربنات سدیم کشور را دارد.

وی با اشاره به وجود معادن غنی و ذخایر عظیم سنگ‌آهک، نمک و گنبدهای نمکی در استان به‌عنوان مواد اولیه موردنیاز کارخانه تولید کربنات سدیم بیان داشت: یکی از ویژگی‌های مهم این کارخانه استفاده از مواد اولیه‌ای است که در جوار این کارخانه وجود داشته و موجب شده این مجتمع با داشتن ۸ معدن سنگ‌آهک و نمک، به‌عنوان بزرگ‌ترین کارخانه کربنات سدیم خاورمیانه نیاز مصرفی کربنات سدیم کشور را تأمین و زمینه صادرات فراهم که سالانه ۲۰۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور دارد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس با اشاره به ویژگی این صنعت، اظهار داشت: وجود این صنعت و معادن هم‌جوار یکی از عوامل برای جلوگیری از خام‌فروشی محصولات معدنی در استان فارس بوده بنابراین تولیدات این کارخانه باعث ایجاد صنایع پایین‌دستی در شهرستان فیروزآباد و شهرستان‌های هم‌جوار همچنین زمینه تولید شیشه و مواد شوینده را فراهم می‌کند.

ایزدی خاطرنشان کرد: با فعالیت این واحد صنعتی، موجب ایجاد اشتغال در منطقه برای افراد محلی و بومی، زمینه توسعه اقتصادی استان و قابلیت صادرات این محصول به بازارهای جهانی فراهم می‌شود.

وی تصریح کرد: پس از بهره‌برداری از تمام ظرفیت‌های این کارخانه در آینده نزدیک، نیازهای داخلی کشور در زمینهٔ کربنات سدیم مرتفع شده و امکان صادرات بخش اعظمی از محصولات این صنعت فراهم خواهد شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس افزود: محصولات تولید شده در این کارخانه در صنایع شیشه‌سازی، بلور، صنایع بهداشتی و شوینده، صنایع نساجی و دباغی، صنایع غذایی، صنایع کاغذ و صنایع شیمیایی تصفیه آب و پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ایزدی گفت: بازار هدف کارخانه کربنات سدیم فیروزآباد شامل کشورهایی نظیر ترکیه، عراق، هند، کره جنوبی، اندونزی، بنگلادش، اوکراین، یونان، امارات و ارمنستان است.
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 285753