توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۷
انفجار در «صیدا» لبنان؛ یک عضو حماس هدف انفجار بود
منابع لبنانی از وقوع یک انفجار تروریستی در شهر صیدا در جنوب این کشور خبر دادند که یکی از اعضای جنبش فلسطینی «حماس»‌ را هدف گرفت.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، رسانه‌های لبنان، امروز یکشنبه از وقوع انفجاری در منطقه «البستان الکبیر» در شهر «صیدا» در جنوب این کشور خبر دادند. 

 
شبکه تلویزیونی الجدید از شنیده شدن صدای انفجار خبر داد و اعلام کرد که یک خودرو از نوع «بی.ام.و» نقره‌ای رنگ در منطقه بستان الکبیر در صیدا هدف انفجار قرار گرفته و احتمالا یک شخصیت فلسطینی هدف [ترور] بوده است. 

 
در حالی که تلویزیون الجدید گزارش داد که صاحب خودرو هنگام انفجار در آن نبوده است، شبکه خبری العربیه در خبرهای اولیه مدعی شد که «محمد حمدان» معروف به «ابوحمزه حمدان» از اعضای جنبش حماس در این انفجار جان باخته است اما در خبرهای تکمیلی از جراحت وی خبر داد. 

 
در عین حال، شبکه خبری المیادین گزارش داد که محمد حمدان در این حادثه مجروح شده است و افزود که منابع میدانی به خبرنگار آن در صحنه حادثه گفته‌اند که هنگام انفجار یک پهپاد اسرائیلی در آسمان صیدا رؤیت شده است.

 
منابع لبنانی می‌گویند، انفجار خودرو به دلیل تعبیه شدن یک بسته انفجاری در خودرو بوده که هنگام باز شدن در خودرو منفجر و به قطع شدن پای فرد هدف منجر شده است.  منابع امنیتی به خبرگزاری «آناتولی» ترکیه نیز گفتند که «محمد حمدان» برادر اسامه حمدان از سران ارشد حماس هدف گرفته شده و در پی جراحت وارده، به بیمارستان منتقل شده است. اسامه حمدان عضو دفتر سیاسی جنبش حماس، مسئول روابط بین‌الملل جنبش و نماینده حماس در لبنان است. 

 
اولین واکنش حماس و تأیید جراحت محمد حمدان

 
«ایمن شناعه» یکی از اعضای حماس در صیدا در گفت‌وگو با وبگاه خبری «الرساله» (وابسته به حماس) جراحت محمد حمدان را تأیید کرد.

 
شناعه گفت: محمد حمدان جراحات سطحی برداشته و وضعیت سلامتی او خوب است؛ منتظر تحقیقات دستگاه‌های امنیتی درباره دلایل این انفجار هستیم.

 
همچنین محمد السعودی شهردار شهر صیدا نیز شایعه جان باختن محمد حمدان را رد کرد و به شبکه الجدید لبنان گفت که «محمد حمدان، حالش مناسب است و تحت عمل جراحی قرار گرفته». 

 
حمود: دشمن اسرائیل متهم ردیف اول است

 
در اولین واکنش‌ لبنانی‌ها به این خبر، شیخ «ماهر حمود» امام جمعه مسجد «قدس» در صیدا و دبیر کل اتحادیه علمای مقاومت به شبکه «الجدید» لبنان گفت، «کسی که هدف گرفته شده، احتمال زیاد با آنچه در فلسطین در جریان است، مرتبط است و هنگام حادثه نیز پهپاد اسرائیلی در آسمان منطقه دیده شده است. متهم ردیف اول در این حادثه دشمن اسرائیلی است». 

 
ماهر حمود ادامه داد که «ما دشمن اسرائیلی را مستقیما متهم می‌کنیم و آن را متهم ترورهایی می‌دانیم که از زمان ترور وزیر مروان حماده تا امروز در لبنان  رخ داده است». 

 
مروان حماده عضو حزب «سوسیالیست ترقی‌خواه» (به ریاست ولید جنبلاط) وزیر آموزش و پرورش لبنان بود که در سال 2004 از یک انفجار تروریستی جان به در برد.

 

کد مطلب : 227190