توصيه به ديگران
۰
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۷
ادعای مالک نفتکش توقیف‌شده انگلیسی: با ظریف دیدار کردم!
مالک نفتکش توقیف‌شده انگلیسی مدعی شد روز گذشته در استکهلم سوئد با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرده است.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت «استینا بالک» مالک نفتکش «استینا ایمپرو» که ماه گذشته به‌دلیل مرتکب شدن پاره‌ای تخلفات در آب‌های ایران توقیف شد، طی بیانیه‌ای مدعی شد «اریک هانل» مدیرعامل این شرکت روز سه‌شنبه در استکهلم سوئد با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در مورد وضعیت این نفتکش گفتگو کرده است.

 
در بیانیه شرکت استینا بالک درباره دیدار مدیرعامل این شرکت با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای گفتگو با مقامات بلندپایه سوئد در پایتخت این کشور به‌سر می‌برد، به‌نقل از اریک هانل آمده است: «گفتگوی سازنده‌ای [با وزیر امور خارجه ایران] داشتیم و اطلاعاتی را درباره نفتکش رد و بدل کردیم. ما بر اهمیت آزاد شدن 23 خدمه نفتکش استینا ایمپرو که از اتباع هند، روسیه،‌ لتونی و فیلیپین هستند تأکید کردیم و همچنین خواستار آزادسازی کشتی سوئدی [با پرچم انگلیس] استینا ایمپرو شدیم».

 
بر اساس بیانیه شرکت استینا بالک، اریک هانل مدیرعامل این شرکت در دیدار با وزیر امور خارجه ایران از وی بابت فراهم کردن امکان دسترسی خدمه کشتی استینا ایمپرو به سفارتخانه‌های متبوع خود در تهران و همچنین تسهیل تماس تلفنی بین آنها و خانواده‌هایشان تشکر کرده است.

 
شامگاه جمعه 28 تیرماه یک فروند نفتکش با پرچم انگلیس هنگام عبور از تنگه هرمز به‌علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه ایران توقیف شد.

 
متعاقباً روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «عصر جمعه 28 تیر یک فروند نفتکش انگلیسی با نام "stena impero" هنگام عبور از تنگه هرمز به‌علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی بنا به درخواست اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد».

 
یک روز بعد از توقیف این نفتکش، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با اعلام خبر آغاز بررسی‌های کارشناسی حادثه نفتکش انگلیسی مربوط به نقض قوانین بین‌المللی دریانوردی، گفت: در صورت لزوم و بر مبنای درخواست مقام قضایی ممکن است خدمه برای انجام مصاحبه‌های تخصصی و فنی فراخوانده شوند.

 
شرکت استینا بالک مالک این نفتکش در بیانیه قبلی خود اعلام کرده است که خدمه نفتکش در سلامت کامل به‌سر می‌برند و امکان دیدار با دیپلمات‌های کشورشان در ایران و همچنین تماس با خانواده‌هایشان برای آنها فراهم شده است.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 267646