توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۵
ملت ایران در 13 آبان 97، بار دیگر دسیسه های آمریکا را خنثی می کند
این استاد درس خارج فقه حوزه علمیه با بیان اینکه، به یاد دارم امام خمینی(ره) در بیت خودشان در قم، واکنشی انقلابی به طرح ضد ملی کاپیتولاسیون داشتند و آن را سند بردگی ملت ایران نامیدند، افزود: امام خمینی (س)، با ایراد نطقی روشنگرانه و اعلامیه ای کوبنده، همگان را به مقابله با توطئه شاه و آمریکا، دعوت کردند.
ملت ایران در 13 آبان 97، بار دیگر دسیسه های آمریکا را خنثی می کند
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس فرهنگ و جامعه عصر امروز آیت‌الله سیدهاشم حمیدی، عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز و استاد درس خارج فقه حوزه علمیه در گفت و گویی با بیان اینکه سیزدهم آبان ماه، یادآور سه رخداد مهم در تاریخ ایران اسلامی است؛ تبعید حضرت امام خمینی (ره) به ترکیه در سال ۱۳۴۳، کشتار دانش‌آموزان در سال ۱۳۵۷ در دانشگاه تهران و تسخیر سفارت آمریکا در سال ۱۳۵۸، گفت: این وقایع باعث شد روز 13 آبان در حافظه تاریخی ایرانیان ماندگار شود و همه ساله، با برگزاری همایش ها و برنامه های مختلف، این روز و یاد دانش آموزان و دانشجویان شهید را گرامی می دارند.

استاد درس خارج فقه حوزه علمیه در ادامه با بیان اینکه، به یاد دارم امام خمینی(ره) در بیت خودشان در قم، واکنشی انقلابی به طرح ضد ملی کاپیتولاسیون داشتند و آن را سند بردگی ملت ایران نامیدند، افزود: امام خمینی (س) برای افشای خیانت شاه و اطرافیانش به ایران و جامعه اسلامی، بر آن شدند که با ایراد نطقی روشنگرانه و اعلامیه ای کوبنده و دقیق، همگان را به مقابله با توطئۀ شاه و آمریکا، و حرکت و خروش فرا خوانند.

این عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز ادامه داد: همین اقدام انقلابی باعث شد، رژیم شاه که از بالا گرفتن نارضایتی مردم و تحریک افکار عمومی، سخت وحشت کرده بود، دریافت که با بودن رهبر و پیشوای آگاهی چون امام خمینی (س) در ایران، نه تنها پیاده کردن طرح های به اصطلاح اصلاحی شاه ممکن نیست بلکه اساس رژیم نیز در معرض زوال قرار دارد، لذا مصمم شد که با دستگیری و تبعید ایشان، خود را از مهلکه رها سازد.

آیت‌الله حمیدی گفت: لایحه مصونیت مستشاران و دیگر تبعه کشور آمریکا در ایران که در  13 مهرماه 1342 در کابینه امیر اسدالله  علم به تصویب رسیده بود، در مردادماه 1343 برخلاف رویه قانونی اول به مجلس سنا رفت و مورد تصویب سناتورها قرار گرفت. حسنعلی منصور، که پس از علم به نخست وزیری رسیده بود، لایحه مزبور را در 21 مهرماه 1343 به مجلس شورای ملی برد و از تصویب نمایندگان گذراند.

اعلام خطر امام خمینی(ره) خطاب به ارتشی ها و سیاسیون
 
استاد درس خارج فقه و مسئول سابق نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه علم و صنعت ادامه داد: امام خمینی (س) در سخنرانی خود در روشنگری درباره طرح ضد ملی کاپیتولاسیون، فرمودند «آقا، من اعلام خطر می کنم! ای ارتش ایران، من اعلام خطر می کنم! ای سیاسیون ایران، من اعلام خطر می کنم! ای بازرگانان ایران، من اعلام خطر می کنم! ای علمای ایران، ای مراجع اسلام، من اعلام خطر می کنم! ای فضلا، ای طلاب، ای مراجع، ای آقایان، ای نجف، ای قم، ای مشهد، ای تهران، ای شیراز، من اعلام خطر می کنم!... اگر مملکت ما اشغال امریکایی است پس بگویید!... تمام گرفتاری ما از این امریکاست! تمام گرفتاری ما از این اسرائیل است! اسرائیل هم از امریکاست.» (صحیفه امام؛ ص 1، ص 418ــ422).

عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز خاطرنشان کرد: امام خمینی در پایان فرمودند «وکلای مجلس سنا خیانت کردند. ... وکلای مجلس شورا، آنهایی که رأی دادند، خیانت کردند به این مملکت. اینها وکیل نیستند. دنیا بداند اینها وکیل ایران نیستند! اگر هم بودند من عزلشان کردم. از وکالت معزولند» (صحیفه امام؛ ج 1، ص 423 ).

آیت‌الله حمیدی با بیان اینکه واکنش امام خمینی(ره) و در پی آن، سایر علما و مردم به طرح ننگینِ کاپیتولاسیون، موجب افشای دسیسه های شوم آمریکا و اذناب داخلی و خارجی اش، شد، اظهار کرد: امروزه نیز دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ادعا کرده است که 13 آبان کاری خواهد کرد تا رفتارهای جمهوری اسلامی ایران تغییر کند. ترامپ بداند همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند مردم هوشیار و بصیر ایران، امسال نیز با حضور حماسی خود در برنامه های بزرگداشت 13 آبان، زمینه خنثی شدن دسیسه های استکبار جهانی را فراهم می کنند.
کد مطلب : 245839