توصيه به ديگران
۰
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۰
برپایی موزه "لوور کوچک فرانسه" ۱۹ روز دیگر در تهران
معاون میراث فرهنگی کشور با تشریح برپایی موزه "لوور کوچک فرانسه" در تهران گفت: متاسفانه در ایران برخلاف کشورهای دیگر دنیا که تجار وقف‌های فرهنگی انجام می‌دهند و این مقوله در ایران ضعیف است.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، محمد حسن طالبیان در مراسم چهلمین سالگرد تاسیس موزه فرش ایران با بیان اینکه هم‌اکنون در کشور 650 موزه فعال داریم، اظهار داشت: حدود 12 موزه منطقه‌ای نیز در حال راه‌اندازی است.

 
وی با تشریح دو موزه مهم در استان فارس و همچنین موزه فرش تبریز به راه‌اندازی هر هفته یک موزه در کشور گریزی زد و گفت: با این وجود از نظر بودجه در تنگنا هستیم به طوریکه کل بودجه ما 20 میلیارد تومان است و متاسفانه در ایران برخلاف کشورهای دیگر دنیا که تجار وقف‌های فرهنگی انجام می‌دهند و این مقوله در ایران ضعیف است. بنابراین در حوزه موزه‌داری نمی‌توان به اعتبارات دولت اکتفاء کرد و باید جامعه به ما کمک کند.

 
طالبیان با اشاره به قدمت فرش ایران که بسیار کهن‌تر از دوران هخامنشی است، افزود: به هر حال آثار تاریخی، نشان از زیست 10 هزار سال قبل ما در ایران می‌دهد، بنابراین قدمت فرش نیز به همین صورت باید کهن باشد. 

 
وی با بیان اینکه فعال بودن یک موزه به قرض دادن اشیا موزه‌ای به موزه‌های دیگر معنا پیدا می‌کند، خاطرنشان کرد: انشالله برپایی موزه لوور کوچک فرانسه را نیز در اسفندماه در موزه ملی ایران خواهیم داشت، در حالیکه قبلا در گذشته به هیچ عنوان به ما اشیاء موزه‌ای امانت نمی‌دادند.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 229666