توصيه به ديگران
۰
دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۰۷
سیاست‌های تخصیص آب به کردستان "خصمانه و ظالمانه" است
مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: سیاست‌های وزارت نیرو در تخصیص آب به کردستان «خصمانه و ظالمانه» بوده است.
سیاست‌های تخصیص آب به کردستان "خصمانه و ظالمانه" است
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، فرزاد حسنی عصر امروز در سومین نشست کمیته تخصصی آب و خاک اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج که با هدف هم‌اندیشی و ارائه مناسب‌ترین راهکارها در خصوص چالش‌های مدیریتی منابع آبی استان با حضور رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس و فعالان بخش خصوصی و دولتی در اتاق بازرگانی سنندج برگزار شد، اظهار داشت: یک‌سری سدها در استان کردستان خواسته و ناخواسته ساخته شدند اما سیاست‌های وزارت نیرو در تخصیص منابع آبی به کردستان «ظالمانه و خصمانه» بوده است.

 
وی گفت: استان کردستان با داشتن 29 هزار کیلومتر مساحت و بارش میانگین سالانه 500 میلیمتر و وجود 6 تا 7 میلیارد متر مکعب روان آب‌های سطحی اما متأسفانه 80 درصد مصارف ما در آب‌های زیرزمینی متمرکز شده است.

 
مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان تصریح کرد: در حوضه آبریز مرزی 11 استان کشور از جمله کردستان درگیر شده که سهم استان از دو هزار و 940 هکتار خوشبختانه از این حوضه آبریز به 17 هزار و 102 هکتار اراضی کشاورزی افزایش پیدا کرده است.

 
وی گفت: از محل سد گاوشان کامیاران نیز 60 میلیون متر مکعب آب شرب استان کرمانشاه در این سد ذخیره‌سازی شده اما دو هزار و 500 هکتار از اراضی این سد بهره‌مند خواهند شد.

 
حسنی افزود: از سد قشلاق سنندج نیز 40 میلیون متر مکعب به مصرف آب کشاورزی تخصیص داده شده که هیچ‌گونه بهره‌برداری از آن نشده و 6 هزار و 154 هکتار اراضی به این سد تخصیص داده شده است.

 
از "سدداریان" هیچ‌گونه بهره‌برداری در کردستان نمی‌شود

 
وی اظهار کرد: در سد داریان سالانه 2 تا 3 میلیارد متر مکعب آب از استان کردستان خارج می‌شود و 50 هزار هکتار از اراضی استان‌های ایلام و کرمانشاه را سیراب می‌کند و هیچ‌گونه بهره‌برداری از این سد در استان کردستان نمی‌شود.

 
مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: استان کردستان 21 درصد تخصیص به هنگام خود را در حوضه مرزی دریافت کرده و در این حوضه آبریز هم‌اکنون 13 هزار و 202 هکتار معادل 77 درصد در حال احداث بوده و از سد ژاوه با دو هزار و 500 هکتار و سد گاوشان با یکزار و 400 هکتار معادل 23 درصد در این حوضه مرزی اجرایی شده است.

 
وی گفت: استان کردستان 4 درصد تخصیص به هنگام خود را در حوضه آبریز سفیدرود و همچنین 11 درصد تخصیص به هنگام خود را در حوضه دریاچه ارومیه دریافت کرده است.

 
کردستان 84 درصد تخصیص منابع آبی را دریافت نمی‌کند

 
مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اینکه این استان در مجموع 16.4 درصد کل تخصیص به هنگام خود از منابع اآی را دریافت کرده است، افزود: کردستان 84 درصد تخصیص منابع آبی خود را دریافت نمی‌کند.

 
وی گفت: در برنامه داریم در پایاب سد آزاد سنندج 10 هزار هکتار از اراضی کشاورزی «دشت‌های قروه و دهگلان» و همچنین 10 هزار هکتار اراضی پایاب سد قوچم هم تامین أب شوند.

 
حسنی افزود: اگر أب استان کردستان به استان‌های ایلام و کرمانشاه می‌رود و برای مصارف کشاورزی استفاده می‌شود پس بهتر است که آب کردستان برای بخش‌های کشاورزی در خود استان مصرف شود.
کد مطلب : 205860