توصيه به ديگران
۰
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۳
تأکید چین بر همکاری با روسیه جهت مقابله با دخالت‌های غرب
رئیس‌جمهور چین در دیدار با دبیر شورای امنیت روسیه بر لزوم تعمیق روابط دوجانبه «غیرقابل گسست»، جهت جلوگیری از مداخلات غرب در امور داخلی دوکشور، تأکید کرد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، «شی جینپینگ» رئیس‌جمهور چین روز دوشنبه خواستار تعمیق روابط پکن و مسکو برای مقابله با دخالت‌های غرب در امور داخلی دو کشور شد.


به نوشته پایگاه اینترنتی «سی‌جی‌تی‌اِن»، شی در دیدار با «نیکولای پاتروشف» دبیر شورای امنیت روسیه گفت:‌ «اعتقاد قاطع من این است که هیچ نیرویی نمی‌تواند ملت و خلق چین را از پیش رفتن بازدارد. خلق روسیه نیز تحت‌ تأثیر مداخلات خارجی قرار نخواهد گرفت و مسیر خود در راه توسعه را ادامه خواهد داد».

 
شی همچنین سخنان اخیر «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه را تأیید کرد که گفته بود تلاش آمریکا برای مهار چین و روسیه اشتباه است. وی سپس گفت چین و روسیه در مواجهه با اوضاع پیچیده و در حال تحول بین‌المللی باید در کنار یکدیگر ایستاده و همواره شریک قابل اعتماد یکدیگر بمانند.

 
رئیس‌جمهور چین از دو طرف درخواست کرد مراودات امنیتی و راهبردی را افزایش داده، اعتماد راهبردی دوجانبه را تقویت کرده، از منافع اصلی خود حراست کنند و صلح و ثبات را در منطقه و جهان حفظ کنند.

 
پاتروشف ضمن تحسین رسیدن همکاری دوجانبه میان چین و روسیه به سطحی بی‌سابقه گفت، روابط میان دو کشور «غیرقابل گسست» است. طیفی از سیاست‌مداران آمریکایی نه تنها به منافع روسیه و چین ضربه می‌زنند، بلکه آثاری منفی را به نظم و نظام بین‌الملل تحمیل می‌کنند.

 
دبیر شورای امنیت روسیه افزود پکن و مسکو در قبال بسیاری از مسائل بین‌المللی موضع مشترک دارند. وی همچنین هماهنگی بیشتر میان دوطرف به‌منظور حفاظت از حق حاکمیت و امنیت خود و ثبات راهبردی بین‌المللی را خواستار شد.

 
سال جاری میلادی، روسیه و چین هفتادمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور را جشن گرفتند. شی در مراسمی به همین مناسبت گفت: «روابط دوجانبه وارد عصر جدیدی شده است».

 
دخالت‌های اخیر آمریکا و برخی کشورهای اروپایی در امور داخلی چین و روسیه نظیر حمایت از ناآرامی‌های داخلی موجب خشم این دو کشور شده است.
مرجع : خبرگزاری فارس
کد مطلب : 273225