۱
توصيه به ديگران
۰
شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۱۴
انتشار سند محکومیت ابراهیم یزدی
مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی برای نخستین بار، سند حکم محکومیت ابراهیم یزدی به اتهام جعل نامه امام(ره) توسط سید احمد خمینی را منتشر کرد.
انتشار سند محکومیت ابراهیم یزدی
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصرامروز، ۲۴ اسفندماه ۱۳۷۳، حاج سیداحمد خمینی، فرزند امام فوت می‌کند. موسسه تنظیم و نشر آثار امام که او متولی‌اش بود آن روزها درگیر یک پرونده قضائی بود: شکایت از نهضت آزادی بخاطر نسبت جعل دادن به یادگار امام. موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی در سالروز درگذشت ایشان، برای نخستین بار سِیر این پرونده را روایت و اسناد آن را منتشر می‌کند:

 
دی ماه ۱۳۶۸ ماهنامه «پاسدار اسلام» نامه‌ای منتشرنشده از امام درباره نهضت آزادی را منتشر می‌کند. تاریخ نامه، ۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۶ و مخاطب آن حجت‌الاسلام محتشمی‌پور، وزیرکشور وقت بود. این نامه، در واقع پاسخ نامه‌ای بود که وزیرکشور در آستانه انتخابات مجلس سوم خطاب به امام نوشته و درباره صلاحیت نهضت آزادی برای به رسمیت شناخته‌شدن به عنوان یک حزب و تشکیلات سیاسی و همچنین صلاحیت ورود افراد آن به مجلس شورای اسلامی سوال کرده بود. امام در این نامه که رونوشتش همان زمان به دفتر روسای قوا و وزیر اطلاعات نیز ارسال شده بود نهضت آزادی را طرفدار جدی وابستگی کشور ایران به امریکا، بی‌اطلاع از اسلام و ناآشنا به فقه اسلامی، متظاهر به اسلام دانسته و نوشته بودند «نهضت به اصطلاح آزادی صلاحیت برای هیچ امری از امور دولتی یا قانونگذاری یا قضایی را ندارند؛ و ضرر آنها، به اعتبار آنکه متظاهر به اسلام هستند و با این حربه جوانان عزیز ما را منحرف خواهند کرد و نیز با دخالت بیمورد در تفسیر قرآن کریم و احادیث شریفه و تاویلهای جاهلانه موجب فساد عظیم ممکن است بشوند، از ضرر گروهکهای دیگر، حتی منافقین این فرزندان عزیز مهندس بازرگان، بیشتر و بالاتر است.» همچنین درباره صلاحیت فعالیت نهضت به عنوان یک حزب سیاسی نیز نوشته بودند «نهضت به اصطلاح آزادی و افراد آن چون موجب گمراهی بسیاری از کسانی که بی‌اطلاع از مقاصد شوم آنان هستند می‌گردند، باید با آنها برخورد قاطعانه شود، و نباید رسمیت داشته باشند.»

 
حجت‌الاسلام محتشمی‌پور که این نامه را در اختیار پاسدار اسلام قرار داده بود در نامه‌ای نوشته بود: «بسم‌الله الرحمن الرحیم

 
برادران محترم هیئت تحریریه ماهنامه پاسدار اسلام ـ سلام علیکم

 
اخیرا سئوالاتی راجع به گروهک نهضت آزادی و این‌که چرا جمهوری اسلامی تاکنون آن را به رسمیت نشناخته در برخی محافل مطرح می‌شود و چندی پیش نیز یکی از جراید از مسئولین ذیربط خواسته است موضوع فعالیت سیاسی به اصطلاح نهضت آزادی روشن شود.

 
افکار، اندیشه و فعالیت‌های سیاسی احزاب و گروه‌های سیاسی در جمهوری اسلامی براساس قانون احزاب آزاد است و بر طبق همان قانون نظام جمهوری اسلامی باید با قاطعیت جلو فعالیت احزاب و گروه‌های توطئه‌گر و وابسته به بیگانه را بگیرد به تعبیر دیگر فعالیت و اظهارنظر سیاسی در چهارچوب استقلال کشور و اعتقاد به انقلاب اسلامی و قانون اساسی و رهبری، آزاد ولی آزادی هرج و مرج، توطئه و وابستگی ممنوع، افکار و عملکرد نهضت آزادی نشان داده است که آن‌ها طرفدار هرج و مرج و وابستگی هستند.

 
لذا از آن‌جا که این‌جانب از سوابق و اسناد مربوط به ارتباطات نهضت و رهبران آن و وابستگی بینش سیاسی آنان با آمریکای جهان‌خوار، این دشمن اسلام و بشریت و ملت ایران، مطلع می‌باشم و در همین رابطه در بهمن ماه سال ۱۳۶۶ شخصا از رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی قدس سره راجع به صلاحیت فعالیت گروهک به اصطلاح نهضت آزادی استفسار کردم تا تکلیف مقامات جمهوری اسلامی به‌خصوص در امر انتخابات روشن گردد، لذا بدین‌وسیله به اطلاع می‌رسانم که:

 
بحمدالله حضرت امام رضوان‌الله علیه در این‌باره پاسخ روشنی فرمودند که در این شرایط حساس آن پاسخ برای ملت انقلابی، مجلس شورای اسلامی، دولت و قوه قضاییه روشنگر و راه‌گشاست. پیام حیات بخش حضرت امام (رحمت‌الله علیه) همچون سایر پیام‌های‌شان پشتوانه‌ای استوار و مشعلی فروزان برای بقا و استمرار انقلاب در کوره راه‌های تاریخ است و ملت شریف ایران با تمسک به اندیشه‌های مقام معظم رهبری می‌تواند بر تمام نقشه‌ها و توطئه‌های شیطان بزرگ آمریکای جهان‌خوار و کینه‌توز و ایادی داخلیش چیره گردد. لذا از آن برادران متعهد و دلسوز می‌خواهم که این نامه تاریخ‌ساز رهبر کبیر انقلاب اسلامی‌مان را در صفحه مناسبی جهت اطلاع ملت انقلابی و شهیدپرور ایران درج فرمایند. باتشکر سیدعلی‌اکبر محتشمی ۶۸/۹/۴»

 
انتشار این نامه که حاوی عبارات صریح و قاطع امام درباره نهضت آزادی بود، فضای سیاسی سنگینی را علیه نهضت بوجود می‌آورد، لذا سران نهضت دست به دو اقدام می‌زنند: 

 
اول: نگارش یک نامه از جانب نهضت خطاب به نشریه پاسدار اسلام که بخاطر عدم انتشار آن توسط پاسدار اسلام، به طور علنی و در سطح جامعه منتشر شد. نهضت در این نامه صراحتا نامه تازه منتشرشده را «مخدوش و مجعول» خوانده و در پایان این نامه نیز تصویر دستخط فرزند امام را کنار تصویر دستخط امام قرار داده بود تا تلویحا جاعل را سیداحمد خمینی معرفی کند. 

مرجع : خبرگزاری مهر
کد مطلب : 254488
United States
۱۳۹۷-۱۲-۲۵ ۲۰:۴۷:۵۴
کار شما که بیشتر سوال ایجاد کرد که نامه نضعت آزادی را منتشر کردید. پاسخ صحیح به ادعای نهضت آزادی این است که هیچ انسانی دست خط نگارش نامه های رسمیش شبیه خط یک نامه دلنوشته غیر رسمی نیست و همواره سعی می کنیم در نامه های رسکمی خوش خط تر بنویسیم. لهذا نامه امام خمینی به محتشمی باید با سایر نامه های امام خمینی مقایسه کرد. مثل نامه مشهرور امام به ک.دکان دبستانی که از ایشان نصیحت خواستند. آن خط را با این خط مقایسه کنید تا ببینید کاملا مشابه خط نگارش نامه به محتشمی در مورد نهضت آزادی است و از این نظر خدشه ای در نامه وارد نیست.