توصيه به ديگران
۰
پنجشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۹
تازه‌ترین اخبار از بحران برف در استان گیلان
بارش سنگین برف در چند روز گذشته موجب ایجاد شرایط بحرانی در استان گیلان شده است که در ادامه آخرین جزئیات مربوط به این استان را می‌خوانید.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، پس از اعلام هشدار سازمان هواشناسی مبنی بر بارش سنگین برف در استان‌های شمالی کشور و کاهش محسوس دما بسیاری از استان‌ها تحت تأثیر این سامانه بارشی قرار گرفتند و میزان بارش‌ها به‌حدی بود که ارتفاع برف در برخی مناطق گیلان به بیش از 2 متر نیز رسید.

با وجود درخواست پلیس راهور از مردم جهت اجتناب از سفرهای غیرضروری به استان‌های شمالی کشور، هزاران مسافر در جاده‌ها گرفتار برف و کولاک شدند و قطعی آب و برق و گاز نیز هنوز در برخی نقاط گیلان وجود دارد.

حضور میدانی سپاه گیلان در کنار مردم؛ عملکرد مسئولان اجرایی استان مطلوب نیست

معاون روابط عمومی و تبلیغات سپاه استان گیلان با بیان اینکه عملکرد مسئولان اجرایی استان در حد انتظار نیست گفت: سپاه در حوادث مختلف کنار مردم خواهد بود و از هیچ کمکی مضایقه نمی‌کند.

سرهنگ پاسدار امین یادگاری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت با اشاره به اقدامات سپاه استان گیلان در بحران برف اخیر اظهار داشت: لشکر 16 استان گیلان 2 شبانه‌روز در محدوده سراوان و امامزاده هاشم(ع) به‌صورت میدانی اقدام به امدادرسانی به مسافران و در راه ماندگان کرد.

معاون روابط عمومی و تبلیغات سپاه استان گیلان با بیان اینکه لشکر 16 استان گیلان با استقرار سیستم ترابری خود در محور سراوان و جاده امامزاده هاشم(ع) اقدام به بازگشایی مسیر کرد بیان داشت: حسینیه لشکر نیز محل اقامت بین 100 تا 200 مسافر است و علاوه بر اسکان، غذای آنها نیز تأمین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه خودروهای سپاه استان گیلان در این مدت در اختیار ادارات برق و گاز قرار داده شد تصریح کرد: در نواحی مقاومت در شهرستان‌ها نیز فرمانده‌ها نیروهای خود را در محل‌های مورد نیاز مستقر کردند تا کار امدادرسانی و رسیدگی به مسافران در راه مانده سرعت گیرد.

معاون روابط عمومی و تبلیغات سپاه استان گیلان از امدادرسانی سپاه به افراد گرفتار در برف در نواحی کوهستانی تالش و شفت خبر داد و خاطرنشان کرد: در سطح استان گیلان ماشین‌ها و مینی‌بوس‌ها را به داخل شهرها بردیم تا برای حمل و نقل افراد از آنها استفاده کنیم.

یادگاری با اشاره به اینکه در نواحی مانند سنگر نیز اسکان افراد و همچنین تأمین خوراک و مواد غذایی مورد نیاز آنها توسط سپاه گیلان انجام شده است عنوان داشت: به‌نظر می‌رسد با توجه به امدادرسانی‌های لشکر 16 قدس گیلان و مساعد شدن وضعیت جوی مشکلات فعلی تا 2 روز آینده برطرف شوند.

معاون روابط عمومی و تبلیغات سپاه استان گیلان با بیان اینکه عملکرد مسئولان طبق مشاهدات مردم و همچنین نیروهای جهادی در حد انتظار نبود اظهار داشت: بسیاری از افراد گرفتار در برف اذعان دارند که خدمات ارائه شده در برف امسال مناسب نبوده و در حد خدمات برف سال 83 نیست.

وی با بیان اینکه جهادگران همچنان پای کار ایستاده‌اند گفت: بسیاری از مقامات سپاه از جمله سردار عبدالله‌پور فرمانده سپاه استان گیلان در این چند روز در سطح شهر کنار مردم حضور داشتند و حتی مسافران زیادی را نیز جابه‌جا کردند تا بتوانند از نزدیک با حرف‌ها، خواسته‌ها مشکلات مردم آشنا شوند.

یادگاری با تأکید بر اینکه سپاه در همه شرایط در کنار مردم حضور دارد و به آنها کمک می‌کند بیان داشت: در حوادث مختلف نظیر بلایای طبیعی و بحران‌ها همانند برف چند روز اخیر گیلان در کنار مردم خواهیم بود و از هیچ کمکی مضایقه نمی‌کنیم تا بتوانیم بخشی از مشکلات مردم را برطرف کنیم.

ادامه انسداد محورهای مواصلاتی گیلان؛ مسافران از سفر غیرضروری به استان خودداری کنند

رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان گیلان از مسدود بودن جاده اسالم به خلخال، پونل به خلخال و برخی از محورهای دیگر خبر داد و گفت: تا زمان مناسب‌سازی راه‌ها، مسافران باید از سفر غیرضروری به گیلان خودداری کنند.

سرهنگ حسین محمدپور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت با بیان اینکه به‌علت بارش برف برخی از محورهای مواصلاتی گیلان مسدود است اظهار داشت: اسالم به خلخال، پونل به خلخال، سنگر به کوچصفهان و سنگر به سیاهکل از جمله راه‌هایی در گیلان است که هنوز مسدود بوده و امکان تردد خودروها در آن‌ها وجود ندارد.

رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان گیلان وضعیت جاده‌های ورودی به گیلان و خروجی آن از سمت جنوب به شمال و بالعکس و شرق به غرب را خوب توصیف کرد و بیان داشت: در جاده‌های واقع در این مناطق هم‌اینک مشکل خاصی از بابت تردد وسائل نقلیه وجود ندارد و خودروها با احتیاط به مسیر خود ادامه می‌دهند.

محمدپور شرایط تردد خودروها در مسیر رشت تا چابکسر در شرقی‌ترین نقطه استان گیلان، آستارا به اردبیل و بالعکس را نیز مناسب تلقی کرد و ابراز داشت: به‌علت مسدود بودن جاده‌های سنگر به کوچصفهان و سنگر به سیاهکل به علت بارش برف سنگین، خودروهای عبوری باید از مسیر رشت - کوچصفهان - لاهیجان تردد کنند.

وی پرهیز مسافران از انجام سفرهای غیرضروری به استان گیلان به‌علت شرایط ویژه جاده‌های منطقه پس از بروز بارش برف سنگین و کولاک را خواستار شد و تصریح کرد: از تمام مردم گیلان نیز تقاضا داریم تا جایی که امکان دارد از انجام سفرهای غیرضرور به خارج استان خودداری کنند تا شرایط فعلی برای تردد خودروها عادی شود.

رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی گیلان در پاسخ به این پرسش که آیا در محورهای مواصلاتی استان هم‌اینک محدودیت ترافیکی خاصی در حال اجرا است یا خیر عنوان کرد: اخبار محدودیت‌های ترافیکی از قبل به اطلاع مردم می‌رسد از طرفی هیچ محدودیت ترافیکی در سطح محورهای مواصلاتی گیلان در حال اجرا نیست.

وی ضمن توصیه به تمام رانندگان در جهت حفظ هوشیاری و دقت در زمان رانندگی به‌ویژه در روزهای برفی خاطرنشان کرد:‌ رعایت ‌قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی و پرهیز از انجام هر گونه‌ تخلف حادثه‌ساز توسط رانندگان از جمله مواردی است که پلیس جهت تضمین سلامت و ایمنی افراد به آن توجه ویژه‌ای دارد.

وزیر نیرو: شبکه توزیع برق استان گیلان نیازمند سرمایه‌گذاری جدی است

وزیر نیرو گفت: شبکه توزیع برق استان گیلان با توجه به شرایط آب و هوایی و فرسودگی سیم‌ها و اتصالات نیازمند سرمایه‌گذاری جدی است و در چند روز اخیر برق 250 هزار مشترک گیلانی به‌علت بارش برف‌ قطع شد.

رضا اردکانیان صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت افزایش آگاهی عمومی و آمادگی برای مقابله با شرایط بحران ناشی از برف اظهار داشت: ارائه اطلاعات درست موجب بالارفتن سطح آگاهی جامعه می‌شود و شرایطی را فراهم می‌کند تا در شرایط بحرانی ناشی از بارش برف و باران و سایر پدیده‌های طبیعی آمادگی لازم برای مقابله با بحران را داشته باشیم.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: این هفته از شنبه تا سه‌شنبه با 4.6 میلی‌متر افزایش بارش برف و باران در کشور روبه‌رو بوده‌ایم البته میزان بارش در استان گیلان بیشتر بوده تا جایی‌که میزان بارش‌ها در گیلان 27 برابر متوسط کشور بوده است که کم‌سابقه است اما با تلاش مسئولان اجرایی استان هم‌اکنون گیلان در حال خروج از شرایط بحرانی است.

وی با اشاره به لزوم برنامه‌ریزی‌های مناسب در سیستم مدیریتی کشور برای غلبه بر شرایط بحرانی ناشی از بارش برف و باران و پدیده‌های طبیعی گفت: با توجه به شرایط جوی نامناسب، طوفان‌ها و بارش‌های سیل‌آسا در کشور باید در این حوزه برنامه‌ریزی‌ کرده و یک بازنگری جدی برای افزایش آمادگی در شرایط بحرانی داشته باشیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه وسعت پوشش برف در استان گیلان حدود 14 هزار کیلومتر بوده که باعث ایجاد وضعیت بحرانی شده است تصریح کرد: در حال حاضر استان گیلان نیازمند استفاده از امکانات استان‌های معین است و امیدواریم که با امکانات و اقدامات در حال انجام تا غروب امروز بخش قابل توجهی از مشکلات برق و آب مردم برطرف شود.

اردکانیان با اشاره به اهمیت توجه به ضوابط و مقررات و دستورالعمل‌های صرفه‌جویی در منابع زیست محیطی و انرژی خاطرنشان کرد: با توجه تغییرات جوی و سرمای شدید باید بتوانیم از مصرف روزانه گاز که حدود 600 میلیون متر مکعب در کشور است 10 درصد کاهش مصرف خانگی داشته باشیم و میزان صرفه‌جویی را افزایش دهیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه وضعیت استان گیلان رو به اثبات است بیان کرد: بیش از 270 اکیپ خدمات‌رسان و امکانات‌ لازم از استان‌های معین و مجاور برای کمک‌رسانی به مردم و بازگشایی راه‌های روستایی و شهری و معابر مختلف وارد استان گیلان شدند.

اردکانیان میزان‌ بارش برف در گیلان را بسیار سنگین دانست و بیان داشت: با توجه به وسعت پوشش برف در استان گیلان باید میزان آمادگی دستگاه‌های اجرایی استان گیلان و افکار عمومی را برای مقابله با شرایط بحرانی ناشی از بارش برف و باران افزایش دهیم.

وزیر نیرو به ادامه تلاش‌ها برای رفع مشکلات آب 15 درصد از مشترکان شهری و 30 درصد از مشترکان روستایی گیلان اشاره و بیان کرد: میزان تلاش‌ مسئولان اجرایی استان برای رفع مشکلات در استان‌ گیلان که با کمک استان‌های معین و همجوار صورت گرفته خوب است.

اردکانیان مشکل مسدود بودن راه‌های روستایی و برخی محورهای مواصلانی استان گیلان را عمده‌ترین مشکل دانست و خاطرنشان کرد: تلاش‌ها برای بازگشایی راه‌ها نیز ادامه دارد و با بازگشایی معابر و بهبود دسترسی، روند خدمات‌رسانی به مردم نیز بهتر می‌شود.

وی با بیان اینکه شبکه توزیع برق استان گیلان با توجه به شرایط آب و هوایی و فرسودگی سیم‌ها و اتصالات نیازمند سرمایه‌گذاری جدی است خاطرنشان کرد: در چند روز اخیر برق 250 هزار مشترک گیلانی به‌علت بارش برف‌ قطع شد که باید آن‌ها در کوتاه‌ترین زمان‌ به شرایط عادی برگردانیم.

نوبخت: برق 74000 خانوار ‌هنوز قطع است / ادامه تلاش‌‌ها برای ‌بازگشایی ‌مسیرهای روستایی و شهری

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه هنوز 74 هزار خانوار گیلانی فاقد برق هستند گفت: بر اثر بارش شدید برف، سیم‌ها و اتصالات برق در برخی مناطق گیلان دچار آسیب جدی شده‌اند که باید ترمیم شود.

محمدباقر نوبخت صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به مشکلات ناشی از بارش شدید برف در استان گیلان و قطع شدن برق و آب اظهار داشت: هم‌اکنون از مجموع 700 هزار خانوار شهری مستقر در گیلان، 2 هزار خانوار فاقد آب هستند.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه از مجموع 320 هزار خانوار مستقر در روستاهای گیلان، 44 هزار مشترک فاقد آب هستند خاطرنشان کرد: تلاش‌ها برای برطرف کردن مشکلات ناشی از برف در استان گیلان همچنان ادامه دارد و مشکل آب و برق استان باید تا پایان امروز یا ساعات اولیه فردا برطرف شود.

نوبخت با بیان اینکه برخی راه‌های روستایی استان گیلان هنوز بسته است خاطرنشان کرد: تلاش‌ها برای بازگشایی این مسیرهای روستایی و شهری ادامه دارد و امکاناتی نیز از استان‌های معین و همجوار برای برطرف کردن مشکلات و بازگشایی راه‌ها گرفته شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به ضرورت برطرف کردن مشکلات برق مردم تصریح کرد: از مجموع یک میلیون و 467 مشترک گیلانی هنوز 74 هزار خانوار فاقد برق هستند و در برخی مناطق نیز سیم‌ها و اتصالات برق دچار آسیب جدی شده‌اند که باید ترمیم شود.

وی با اشاره به لزوم تسریع در روند خدمات‌رسانی و حل مشکلات مردم خاطرنشان کرد: امیدواریم که مشکلات ذکرشده در استان گیلان با استفاده از امکانات لازم ظرف چند روز آینده کاملاً برطرف شود و در وضعیت عادی قرار گیریم.

آب آشامیدنی 10 هزار مشترک شهری در استان گیلان وصل شد

جریان آب شرب بیش از 10 هزار مشترک شهری گیلان که در روزهای گذشته به علت بارش برف و کولاک شدید قطع شده بود وصل شد.

همزمان با بارش برف شدید، کولاک و سپس انسداد راه‌های مواصلاتی اصلی و فرعی در استان گیلان، جریان آب شرب بیش از 12 هزار مشترک استان قطع شد که به گفته مسئولان شرکت آب و فاضلاب شهری هم‌اینک آب شرب 10 هزار مشترک شهری گیلان وصل شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در روزهای گذشته شاهد قطع جریان آب آشامیدنی 12 هزار مشترک شهری در سراسر استان بودیم اظهار داشت: با تلاش شبانه‌روزی پرسنل شرکت مشکلات ایجاد شده به تدریج حل و فصل و جریان آب شرب 10 هزار مشترک شهری گیلان وصل شد.

سید محسن حسینی از تلاش بی‌وقفه اکیپ‌های امدادی شرکت آب و فاضلای شهری استان گیلان برای رفع مشکل قطعی آب مابقی مشترکان خبر داد و عنوان کرد: در حال حاضر آب آشامیدنی هزار و 924 مشترک شهری در استان قطع است و اقدامات لازم برای رفع مشکلات ایجاد شده همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه بیشتر مشترکانی که آب آشامیدنی آنان قطع شده در شهرستان‌های شرق گیلان ساکن هستند خاطرنشان کرد: آب شرب شهری در لاهیجان، لنگرود و مناطقی از شهر رشت قطع است اما پرسنل و اکیپ‌های شرکت آب و فاضلاب در محل حضور دارند تا هر چه سریع‌تر مشکلات ایجاد شده برطرف شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان به دیگر مشکلاتی که به‌علت بارش برف سنگین در خطوط انتقال آب آشامیدنی شهری استان ایجاد شد اشاره کرد و اظهار داشت: طبق گزارشات واصله فشار آب چیزی حدود 13 هزار مشترک در املش، رودسر، لاهیجان، رشت، صومعه‌سرا، شفت و فومن افت کرده است.

به گزارش تسنیم در سه روز گذشته و همزمان با بارش برف و بروز کولاک شدید در اقصی نقاط گیلان، علاوه بر انسداد جاده‌ها و مسیرها مشکلات زیادی در بحث ارائه خدمات زیرساختی نظیر، آب شرب و برق برای مشترکان به‌وجود آمد.

از طرفی یکی از مهم‌ترین مشکلات و موانعی که برای رفع اختلالات ایجاد شده در تأسیسات آب شهری و روستایی و برق توسط دستگاه‌های ذی‌ربط در چند روز اخیر عنوان شد موضوع انسداد راه‌ها و عدم دسترسی اکیپ‌های خدماتی به‌مناطق حادثه‌دیده بوده است.

وزیر راه: راه‌های روستایی استان گیلان تا 4 روز آینده بازگشایی می‌شود

وزیر راه و شهرسازی گفت: با بسیج امکانات از سایر استان‌ها تا 4 روز دیگر راه‌های روستایی گیلان بازگشایی می‌شود.

محمد اسلامی شامگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران در رشت با اشاره به وضعیت راه‌های گیلان اظهار داشت: از طریق شرق استان وارد گیلان شدم و فعالیت سازمان راهداری را مشاهده کردم و تا امیدوارم بتوانیم تا امشب راه‌های شریانی را بازگشایی کنیم و نیروهای امدادی وظیفه دارند تا صبح پنج‌شنبه راه‌ها را باز کنند تا از یخ‌زدگی و مشکلات دیگر جلوگیری شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر راهدارهای 21 استان کشور در حال برف‌روبی هستند گفت: تعدادی از راهداران نیز درگیر سیل جنوب شرق کشور هستند و ما با حداکثر راندمان کار می‌کنیم اما موضوع مهم در این اتفاقات افزایش 40 درصدی تردد در جاده‌های گیلان به فاصله یک روز است که اکثر خودروها نیز تجهیزات زمستانی نداشتند.

اسلامی با اشاره به بسته شدن مسیر جاده توسط خودروها در گیلان خاطرنشان کرد: بارش سنگین برف در گیلان به حدی بود که در عرض چند ساعت گاردریل‌ها زیر برف مدفون شد و این موضوع برف‌روبی را با مشکل روبه‌رو کرد و مردم دچار گرفتاری شدند.

وی اولویت مهم راهداران را بازگشایی راه‌های اصلی عنوان کرد و ابراز داشت: هم‌اکنون اکثر راه‌های اصلی گیلان بازگشایی شد و تلاش داریم تا صبح پنج‌شنبه تمام مسیرها را از انسداد خارج کنیم و پس از اتمام آن سراغ بازگشایی راه‌های روستایی می‌رویم تا دیگر مسیر مسدودی نداشته باشیم.

اسلامی با تاکید بر اینکه انسداد راه‌ها تنها به‌دلیل بارش برف نیست بلکه بی‌توجهی رانندگان و نداشتن تجهیزات زمستانی نیز موجب اختلال در عبور و مرور شده است گفت: با توجه به حجم روستاهای مسدود شده برآورد این بود که تا یک هفته عملیات بازگشایی به‌طول انجامد اما با بسیج امکانات از سایر استان‌ها تا 4 روز دیگر راه‌های روستایی گیلان بازگشایی می‌شود.

معاون رئیس جمهور: راه‌های فرعی استان گیلان هنوز زیر برف است

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه تقریباً تمام راه‌های فرعی استان گیلان زیر برف است گفت: 80 هزار خانوار گیلانی نیز دچار قطعی برق هستند.

محمدباقر نوبخت شامگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: میزان بارش برف در گیلان کمی بیشتر از پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی بود اما این سازمان با اعلام به‌موقع و هشدار به دستگاه‌های ذی‌ربط به وظایف خود درست عمل کرد و دستگاه‌ها نیز خود را برای این رخداد آماده کردند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به مشکلات حوزه راه در استان گیلان تصریح کرد: با وجود اخطارهای سازمان هواشناسی مبنی بر بارش برف در گیلان حجم بالای ماشین‌های ورودی به حوزه قزوین به رشت در روزهای گذشته موجب مسدود شدن راه‌ها شد و 70 درصد از خودروهای گرفتار شده تجهیزات زمستانی به‌ویژه زنجیرچرخ همراه خود نداشتند.

وی با بیان اینکه کندی تردد ماشین‌ها موجب شد که اداره راهداری استان نتواند برای برف‌روبی عملکرد خوبی داشته باشد بیان کرد: در حال حاضر راه‌های اصلی استان باز است و البته بدون مشکل نیست و ترافیک بالای ماشین‌ها باعث کندی در عبور و مرور شده که دستور داده شد با استفاده از تجهیزات وارد شده از استان‌های همجوار تردد در راه‌های اصلی تسهیل شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه تقریباً تمام راه‌های فرعی استان گیلان زیر برف است خاطر نشان کرد: وزیر راه و شهرسازی بازگشایی مسیر و تسهیل تردد در مسیرهایی که دارای واحد انتقال مرغ و جوجه هستند را در اولویت قرار داده است تا این واحدها با توجه به ماهیت کاری خود دچار مشکل نشوند.

نوبخت از بازگشایی اکثر راه‌های فرعی استان گیلان تا فردا خبر داد و افزود: به‌دلیل پارگی کابل و سیم‌کشی‌ها حدود 14 پست برق از مدار خارج شد که هر کدام چند هزار خانوار را پوشش می‌داد و در حال حاضر 80 هزار خانوار گیلانی دچار قطعی برق هستند و برق منطقه‌ای نیز در تلاش است تا بتواند تا فردا شب بخش اعظمی از خاموشی‌ها را برطرف کرده و آن را به زیر 10 هزار مشترک برساند.

معاون رئیس جمهور مشکلات حوزه آب گیلان را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: 5 هزار مشترک شهری و بیش از 400 روستا درگیر مشکل آب هستند و چون پمپاژ آب نیازمند برق است لذا باید ابتدا برق وصل شود و در حوزه درون شهری مقرر شد راه‌های اصلی و محلات را بازگشایی کنیم و فردا دومین جلسه ستاد بحران استان برای بررسی عملکرد دستگاه‌ها تشکیل می‌شود.

معاون رئیس‌جمهور: تداوم قطع آب شرب 2000 مشترک در مناطق شهری گیلان

محمد باقر نوبخت امروز در جمع خبرنگاران مهم‌ترین مشکل استان گیلان را پس از بارش برف و کولاک، مسدود بودن راه‌های آن اعلام کرد و اظهار داشت: در حال حاضر آب شرب هزار و 900 تا 2 هزار مشترک مناطق شهری استان گیلان به علت عدم امکان استفاده از پمپاژ‌های برقی قطع است.

معاون رئیس جمهور از برگزاری دو جلسه مدیریت بحران در گیلان خبر داد و با بیان اینکه وی برای کنترل شرایط و تا عادی شدن اوضاع در استان حضور خواهد داشت عنوان کرد: در جلسه نخست میزان خسارت‌ها و آسیب‌هایی که به علت بارش برف به تأسیسات زیربنایی استان گیلان وارد شده بود احصاء و مورد بررسی قرار گرفت.

نوبخت برق‌رسانی به مناطق مختلف گیلان و رفع مشکل قطعی خطوط سیم برق را مورد تأکید قرار داد و با تأکید بر اینکه انجام تمام اقدامات اشاره شده بدون رفع انسداد راه‌ها امکان‌پذیر نیست تصریح کرد: در حال حاضر وزیر راه و شهرسازی در گیلان به سر می‌برد و یکسری تجهیزات کمکی از سایر استان‌ها را برای باز کردن جاده‌ها به کمک آورده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور باز شدن بسیاری از محورهای مواصلاتی اصلی استان گیلان را مورد اشاره قرار داد و ابراز داشت: با تلاش کلیه عوامل راهداری و خدماتی راه‌های فرعی در سایر مناطق مختلف استان گیلان و جاده‌ بخش‌های روستایی نیز ضمن اولویت‌بندی کردن در ساعات آینده بازگشایی می‌شود.

وی از وجود یک میلیون و 460 هزار مشترک برق در استان گیلان سخن گفت و با اشاره به اینکه به علت بارش برف در همان ساعات اولیه برق 250 هزار مشترک قطع شد افزود: با توجه به اقداماتی که در ساعات گذشته انجام شد هم‌اینک 50 هزار مشترک در گیلان فاقد برق هستند که انتظار داریم به زودی تعداد آن‌ها کاهش پیدا کند.

معاون رئیس جمهور برگزاری جلسه مدیریت بحران ساعت 19 امشب در گیلان با هدف جمع‌بندی اقدامات انجام شده دستگاه‌ها جهت خدمات‌رسانی به حادثه‌دیدگان بارش برف را مورد اشاره قرار داد و گفت: طبق آخرین گزارشات، از 64 هزار مشترک روستایی که با قطع آب مواجه بودند هم‌اینک 39 هزار مشترک همچنان با این مشکل مواجه هستند.

نوبخت با بیان اینکه طبق وعده‌های داده شده امیدواریم مشکل قطعی آب شرب در مناطق روستایی و شهری استان گیلان تا فردا به مقدار بسیار زیادی حل و فصل شود خاطرنشان کرد: اکیپ‌های ویژه رفع انسداد راه‌ها در گیلان هم‌اینک مشغول فعالیت هستند و با پیشروی آنان به تدریج شاهد برقراری شرایط عادی در استان خواهیم بود.

ادامه بحران انسداد جاده‌های گیلان به علت بارش برف؛ آب شرب 39 هزار مشترک روستایی قطع است

 با گذشت دو روز از بارش برف و کولاک شدید در استان گیلان به‌علت انسداد محورهای مواصلاتی اصلی و فرعی امکان خدمات‌رسانی به‌مردم آن‌طور که باید وجود ندارد به‌طوری‌که طبق اعلام شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان هم‌اینک آب شرب 39 هزار مشترک روستایی استان قطع است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت از افزایش دامنه قطع آب آشامیدنی مشترکان روستایی این استان و عدم امکان خدمات‌رسانی به مردم خبر داد و عنوان کرد: به‌علت قطع برق، نبود امکان حضور مأموران برای ترمیم سیم‌های برق و انسداد راه‌ها قطعی آب شرب روستایی افزایش پیدا کرد.

محب‌علی رنج‌ور با بیان اینکه در صورت رفع انسداد جاده‌ها و متعاقب آن وصل جریان برق مشکل ایجاد شده برای مشترکان آب آشامیدنی روستایی استان گیلان برطرف می‌شود تصریح کرد: همزمان با مشکلات یاد شده و خالی شدن مخازن آب تعداد قطعی آب مشترکان روستایی در گیلان از عدد 10 هزار به 39 هزار مشترک افزایش یافت.

وی با تأکید بر اینکه مشترکان ساکنان 280 روستای استان گیلان هم‌اینک با قطعی آب آشامیدنی سالم و بهداشتی خود روبه‌رو هستند خاطرنشان کرد: عمده این مشترکان که با قطعی آب شرب روبه‌رو شده‌اند ساکن مناطق شرقی گیلان واقع در شهرستان‌های لاهیجان، لنگرود، رودسر، املش، کلاچای و رشت هستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان تلاش نیروها و اکیپ‌های امدادی این شرکت برای وصل شدن چه سریع‌تر آب شرب مناطق روستایی استان را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: عوامل امدادی و خدماتی شرکت آبفار استان گیلان آماده هستند تا در صورت وصل خطوط برق سریعاً آب شرب مشترکان را وصل کنند.

رنج‌ور سایر اقداماتی که شرکت آبفار استان گیلان طبق اخطاریه‌های صادر شده هواشناسی مبنی بر بارش برف سنگین و بحرانی شدن اوضاع انجام داده بود را برشمرد و اظهار داشت: شرکت آبفار استان گیلان بر اساس ظرفیت مخازن، ایستگاه‌های پمپاژ و ژنراتورهای تولید برق موقت پیش‌بینی‌هایی در این زمینه انجام داده بود.

وی با بیان اینکه تأسیسات آب‌شرب روستایی گیلان به‌علت برف و یخبندان آسیبی ندیده و خسارتی به تجهیزات آن وارد نشده است افزود: وزیر نیرو و معاون رئیس‌ جمهور در جریان سفر به گیلان قول دادند که تا عصر جمعه یعنی فردا با رفع مشکل مسدود بودن راه‌های دسترسی مشکلی از حیث قطع آب و برق در استان وجود نداشته باشد.

وزیر راه: بازگشایی راه 230 روستا در گیلان تا فردا شب؛ با کم‌ کاری‌ها برخورد می‌شود

محمد اسلامی امروز در جریان بازدید از راه‌های مسدود شده گیلان با اشاره به فعالیت راهداران و نیروهای امدادی جهت بازگشایی راه‌های روستایی اظهار داشت: اولویت ما بازگشایی راه‌های روستایی به‌ویژه راه‌های مرتبط با زیرساخت‌های وزارت نیرو جهت ترمیم خرابی‌های مربوط به حوزه آب و برق است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه جهت تسریع در روند امدادرسانی گیلان را به 5 منطقه تقسیم کرده‌ایم خاطرنشان کرد: برای هر یک از 5 منطقه در نظر گرفته شده در گیلان یک معاون وزیر و یک مدیرکل ارشد برای پیگیری امور و بررسی روند رسیدگی به خرابی‌ها در نظر گرفتیم تا کارها با سرعت بیشتری پیش برود.

اسلامی از ورود تجهیزات لازم برای برف‌روبی و بازگشایی راه‌های مسدود شده از استان‌های همجوار به گیلان و همچنین استفاده از ظرفیت بخش خصوصی خبر داد و ابراز داشت: در حال حاضر کمبود ماشین آلات و تجهیزات در استان گیلان وجود ندارد.

وی با تاکید بر کمک گرفتن از اهالی هر منطقه توسط راهداران جهت برف‌روبی و بازگشایی راه‌های مسدود شده تصریح کرد: راهداران می‌توانند با استفاده از ماشین‌آلات روستاییان نسبت به بازگشایی راه اقدام کنند و سوخت مورد نیاز آنها نیز توسط راهداری استان تامین می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بازگشایی راه‌های مسدود شده روستاهای گیلان با توجه به حجم بارش‌ها زمان‌بر است اظهار داشت: تلاش ما این است که تا فردا شب راه 230 روستای متراکم در استان گیلان بازگشایی شود.

اسلامی بیان داشت: علت اصلی بروز ترافیک سنگین در محور امامزاده هاشم(ع) و جاده رشت به قزوین علاوه بر حجم زیاد بارش برف عدم توجه رانندگان و مسافران به نکات ایمنی و هشدارهای هواشناسی و همراه داشتن زنجیر چرخ بود.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر بارش سنگین برف، کولاکی با سرعت 56 کیلومتر بر ساعت و دمای 20 درجه زیر صفر شرایط را در چند روز اخیر سخت‌تر کرده بود افزود: کم‌کاری‌های همکاران ما در این مدت آسیب‌شناسی شده و ما برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی با این کم کاری‌ها برخورد سیستمی می‌کنیم.

زنده‌ماندن 2 نفر از حادثه‌دیدگان سقوط بهمن در رودبار؛ 4 مفقود منطقه اسالم به خلخال پیدا شدند

بر اساس اعلام جمعیت هلال احمر گیلان از بین 5 نفر از حادثه‌دیدگان سقوط بهمن در رشته‌رود رودبار 2 نفر زنده پیدا شدند؛ از طرفی هر 4 نفری که چند روز پیش در اسالم به خلخال واقع در منطقه کردان براثر برف و کولاک شدید مفقود شده بودند نیز توسط گروه‌های امدادی نجات پیدا کردند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت از نجات 2 نفر از حادثه‌دیدگان سقوط بهمن در رشته‌رود رودبار خبر داد و اظهار داشت: یک نفر از این افراد که مصدوم شده بود دیروز توسط بالگرد جمعیت هلال احمر گیلان و یک نفر دیگر امروز توسط بالگرد اورژانش استان به مراکز درمانی منتقل شدند.

سیاوش غلامی اظهار داشت: دیروز 4 نفر از عوامل جمعیت هلال احمر گیلان در منطقه رشته رود مستقر بودند و حتی دیشب را نیز در همان‌جا به سر برده و عملیات مربوط به جست‌وجو و تفحص مفقودان را ادامه دادند.

وی مصدومیت 2 نفری که در حادثه سقوط بهمن مفقود شده و ظرف دیروز و امروز زنده پیدا شده بودند را مورد اشاره قرار داد و با تأکید بر اینکه هر دوی این افراد به بیمارستان انتقال داده شدند تصریح کرد: تیم‌های امداد و نجات کوهستان و گروه‌های کوهنوردی نیز به نیروهای جمعیت هلال احمر گیلان کمک بسیار زیادی کردند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر گیلان به حادثه مفقود شدن چهار نفر در حوزه شهرستان تالش نیز اشاره کرد و اظهار داشت: سه روز قبل از اینکه بارش برف آغاز شود 4 جوان در منطقه‌ای بین اسالم و خلخال موسوم به کردان به علت بارش برف غافلگیر شدند و برای نجات از کولاک خود را به کلبه‌ای در همان حوالی رساندند.

غلامی از برف شدید و مسدود شدن راه‌های منتهی به اسالم - خلخال و اردبیل و عدم امکان جست‌وجوی این افراد سخن گفت و ابراز داشت: بالگرد جمعیت هلال احمر گیلان برای جست‌وجوی 4 جوان مفقود شده دیروز به منطقه اسالم - خلخال اعزام شد اما به علت شدت کولاک نتوانست اثری از این افراد پیدا کند.

وی با بیان اینکه از اول وقت امروز نیروهای امداد و نجات هلال احمر با اعزام بالگرد تلاش زیادی را برای جست‌وجوی مفقودان انجام دادند تصریح کرد: با انجام این مأموریت هوایی تمام 4 نفری که در منطقه کردان به علت برف و کولاک مفقود شده بودند امروز زنده و سالم پیدا شده و به محل زندگیشان انتقال داده شدند. 
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 277375