توصيه به ديگران
۱
پنجشنبه ۱۹ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۲۵
فقیه لشکر شکن
۱۹ فروردین سالروز شهادت عالم ربانی سید محمدباقرصدر (اعلی الله مقامه الشریف) و همشیره مکرمه و مظلومه اش سیده بنت الهدی صدر(رحمة الله عليها)که از معلمین دانش، اخلاق و مفاخر علم و ادب بود می باشد.
فقیه لشکر شکن
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس فرهنگ و جامعه عصر امروز خداوند متعال از ابتدای خلقت بشر،با ارسال رهبرانی از جنس نور وهدایت راه سعادت و کامیابی مادی و معنوی انسانها را هموار ساخته است. در هر عصری راهنمایان الهی بالشکری از پیشوایان ظلمت مواجه بوده اند، اماهرکدام ازائمه نورباشیوه های صحیح و برگرفته از وحی خباثت های ائمه کفررا تبدیل به بهترین فرصتها کرده و جامعه دوران خویش را با فریادهای بیدادگرانه خود، هوشیار وآگاه کرده اند.

علمای بزرگوار شیعه بادرس گیری از مکتب قرآن و خاندان عترت(علیهم السلام) به زیبایی آموختند تا همچون پیشوایان معصوم خود جان خویش را فدای آئینی نمایند که ضامن سعادت دنیا و آخرت انسانها است.

چه بسیار فقهایی که در دوران اهل بیت عصمت و طهارت(صلوات الله علیهم اجمعین) توسط بنی امیه و بنی عباس به شهادت رسیدند و چه فراوان بوده و هستند سفّاکانی که در عصر غیبت کبرای حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) عالمان کم نظیری را به شهادت رسانیدند تا جامعه رنگ بیداری و آزادی را به خود نبیند، اما نتوانسته و نخواهند توانست راه روشن رجال استکبار ستیز دین رابی رهرو نگه دارند.

از جمله فقهایی که از نوابغ دوران ما بود، علامه ذوالفنون، مرد محراب، اندیشه و مجاهدت، متفکر شهید، حضرت آیت الله العظمی سیدمحمدباقرصدر(اعلی الله مقامه الشریف) است.

او شخصیتی است که در فقه همچون زاره، در صداقت و پاکی همچون سلمان فارسی، در عبادت ومناجات همچون کمیل، در بصیرت مانند عمار و در شجاعت و بی باکی بسان مالک اشتر بود.

مراجع معظم تقلید و علمای بزرگوار شیعه، هرکدام به سهم خویش دارای آثار علمی، معنوی، اجتماعی، فرهنگی و یاسیاسی به جامعه اسلامی بوده اند، اما نبوغ کم مانند و گوناگونی که شهید آیت الله العظمی سیدمحمد باقرصدر(نور الله مرقده) داشتند، ایشان را از سایرعلمای عصر خویش متمایز کرده بود و نبوغ آن فقیه وارسته باعث شد آن عالم بابصیرت آثاری را از خود به جای گذارد که سالها پس از شهادت مظلومانه اش باهمان طراوت دوران حیات طیبه اش مورد استفاده اندیشمندان دنیای کنونی قرار گیرد.

آری آن عالم کم نظیرو دور اندیش ابتدا اولویت جامعه دینی و شبیخون دشمنان دین، به کیان شریعت را در کنار یکدیگر می سنجید، سپس دست به قلم می شد و به جنگ باعقیده های خرافی خناسان زمان رفته و از عظمت اسلام و ايدئولوژی دینی دفاع می کرد.

از همین منظر است وقتی متوجه نظریات بی پایه و اساس مارکسیسم ها پیرامون اقتصاد گردید، به تأليف كتاب گرانسنگ(اقتصادنا) پرداخت و در این اثرکم نظیر، ابتدا به معرفی مارکسیسم و نظریات آنان پرداخت، سپس مکتب اقتصادی اسلام را ارائه داد. مؤلف بزرگوار در این کتاب به بیان مبانی اقتصاد اسلامی و تفاوت آن بادیگر مکاتب بزرگ اقتصادی دنیا پرداخته است. آن متفکر شهید، زمانی که مشاهده می کند بزرگان مارکسیسم و نظامهای فکری در حال بیان دیدگاهیشان هستند، سلاحِ قلم را دردست می گیردو به تأليف کتاب کم نظیر (فلسفتنا) می پردازد.

مؤلف محترم درمقدمه این اثرکه باانگیزه ارائه ديدگاه اسلام در برابر سایر نظامهای فکری_فلسفی به ویژه مارکسیسم به رشته تحریر درآمده است، ضمن بررسی مکاتب مختلف فکری و اجتماعی و نقد آنها، به قابلیت های مکتب فکری دین مبین اسلام پرداخته، ضرورت استفاده مسلمانان از این قابلیت ها را برای جبران عقب ماندگی های ناشی از انفعال در برابر بیگانگان، و نیز پاسخگویی به مسائل مهم بشریت و ارائه نظام شايسته را مورد تأكيدقرار داده است.

حرکت علمی، عقیدتی و فرهنگی که احتیاج به گروهی بزرگ از فضلای حوزه داشت تا به سرانجام برسد را آیت الله شهید سید محمد باقرصدر(ره)را به تنهایی انجام دادو یک تنه به لشکر شکنی دشمنانی رفت که برای نابودی اسلام کمر همت بسته بودند.

توکل عجیب ایشان به خدا، نبوغ کم مانند او، ژرف اندیشی، زمان شناسی، شناخت صحیح از دشمن وذالفنون بودن آن شهید سعید باعث شد که آن عالم ربانی محصور به علوم متداول در حوزه سنتی نجف نباشد و هر آنچه که نیازمند متفکران سایر علوم است را می توان در آثار آن فقیه نواندیش جستجو نمود.

آثار قلمی آن فقیه بزرگوار محدود به دو اثر یادشده نمی گردد،۲۲ تأليف در زمینه قرآن، تاریخ، عقاید اسلامی، فقه، اصول، اقتصاد، مهدویت و غیره، باقیات صالحاتی است که می توان با مراجعه این آثاربه عظمت علمی آن اسلام شناس حقیقی پی بردو درهم آمیختگی سنت و تجدد را در آن کتب ذی قیمت مشاهده نمود. ذو ابعاد بودن شخصیت والای آیت الله العظمی شهید سیدمحمد باقرصدر(رضوان الله علیه) به مباحث علمی،فکری و فرهنگی خاتمه نمی یابد.

آن فقیه سیاست شناس وقتی که مظالم دیکتاتور دورانش، صدام حسین(لعنة الله عليه) را در حزب بعث نسبت به علما، مردم مظلوم و آزادیخواهان عراق را مشاهده می کند، (حزب الدعوه) را پایه گذاری می کند، و در همین دوران بود که حمایت قاطع و همه جانبه را از امام راحل(قدس الله نفسه الزکیه)و انقلاب اسلامی ایران را اعلام می دارد و این جانبداری برای او بسیار سخت تمام می شود.

اما آن سید مظلوم سینه خود را برای نیزه های صدام و صدامیان آماده کرده بود و چنان قاطعانه عضویت در حزب بعث را تحریم نمود که رئيس جمهور عراق و بعثیون را درگردابی سخت فرو برد.

پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری قائد عظيم الشأن، احیاگر اسلام انقلابی، بنیانگذارجمهوری اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خمینی(قدّس سرّه الشریف)باعث گردید آیت الله العظمی شهید سیدمحمدباقرصدر(علیه الرحمة)به بيداری مسلمانان در عراق نیز امیدوار گردد و نسخه بدل انقلاب اسلامی ایران در آن کشور نیز صورت پذیرد، اما این آرزوی فقیه سعید ناکام ماند و انتفاضه مردم عراق توسط صدام خائن سرکوب گردید وآن عالم عالم مجاهد نیزدستگیر وپس ازصبر و مقاومت دربرابر شکنجه های قرون وسطایی حزب بعث به دستور مستقیم صدام به بنا به قولی باحضور مستقیم آن دیکتاتور خون آشام بطور فجیع به شعادت رسید.

بی شک درسهای عمیق انسان پروری شهید صدر(نور الله مضجعه) با شهادت او خاتمه نیافته و نمی یابد و ایشان به عنوان اسوه ای نمونه و ممتازبرای طلاب و فضلای حوزه های علمیه شیعی خصوصا در کشور عراق، همچون چراغ مه شکنی است که باید روحانیّت با همان ایمان، بینش، قلم نو، ژرف نگری و دشمن شناسی که آیت الله شهید صدر(ره) داشت در آن مسیر حرکت جدی نمایند.

۱۹ فروردین سالروزشهادت این عالم ربانی و همشیره مکرمه و مظلومه اش سیده بنت الهدی صدر(رحمة الله عليها)که از معلمین دانش، اخلاق و مفاخر علم و ادب بود می باشد. شیر زن ناشناخته ای که هنوز عالم اسلام از عظمت علمی و معنوی و خدمات اجتماعی اش به جامعه دینی بی خبراست.اوبانویی است که درماجرای دستگیری برادر بزرگوارش زینب وار درحرم امیرالمؤمنين حضرت علی بن ابی طالب(صلوات الله علیه) و در بازار نجف خطبه های غرّایی در مذمت صدام دیو صفت و حزب نامبارک بعث ایراد کرد و به مبارزه علیه جلّادان دورانش پرداخت و سر انجام زبان او بسان شمشیر بُران و دو دَم  بود که یک طرف آن سر طاغوت دورانش را بریدو طرف دیگرآن سر ناطقش را بر باد داد.چه زندگی بابرکت و چه شهادت زیبایی.

در این روزغم انگیز که لحظات حزن آل الله(علیهم السلام)و ساعات سوگواری امت اسلام، علما و روحانیّت شیعه است به روح پرفتوح و ملکوتی شهید مظلوم، مجاهدنستوه، فقیه لشکر شکن، فخر حوزه های علمیه شیعه، متفکر شهیر و نام آشنای جهان اسلام، حضرت آیت الله العظمی سیدمحمد باقرصدر (قدس الله نفسه الزکیه) و همشیره مکرمه، عابده، فاضله و مجاهده اش بانوسیده بنت الهدی صدر(رحمة الله عليها) سلام و درود می فرستیم‌ و ازخدای متعال عاجرانه میخواهم به روحانیّت شیعه توفیق رهروی درمسیرروشن آن دو بزرگوارکه از طلايه داران ایمان،علم و شهادت بودندراکرامت بفرماید.

امین بهرامی (شریعت شوشتری)
کد مطلب : 296195