توصيه به ديگران
۰
سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۱
یارانه آشکار و پنهان سوخت را وارد تولید کنید
رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به آمار ۸۰۰ هزار میلیارد تومانی یارانه پنهان و آشکار، سهم یارانه سوخت را ۵۳۰ هزار میلیارد تومان دانست و گفت: اگر این یارانه وارد چرخه تولید شود تحول عظیمی ایجاد می‌کند.
یارانه آشکار و پنهان سوخت را وارد تولید کنید
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصرامروز، مسعود خوانساری در سومین جلسه هیئت نمایندگان نهمین دوره اتاق بازرگانی تهران با اشاره به بخشی از آمارهای اقتصادی کشور اظهار کرد: آمارهای اخیر نشان می‌دهد طی سال‌های 92 تا 98، متاسفانه میانگین رشد اقتصادی کشور در 24 فصل گذشته، منفی 3.8 بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: همچنین آخرین آمارهای مرکز آمار حاکی از تورم 26.9 درصدی و رشد اقتصادی -4.9 درصد بود. این درحالی است که صادرات کشور در سال گذشته 6 درصد و واردات 21.7 درصد کاهش داشت که با توجه به اینکه عمده واردات ما واردات مواد اولیه و واسطه‌ای است این نگرانی وجود دارد که در سال جاری بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی و کارخانجات تولیدی با مشکل مواجه شوند.

خوانساری کمبود نقدینگی را یکی دیگر از مشکلات بنگاه‌های تولیدی دانست و خاطرنشان کرد: رشد نقدینگی، تورم و رکود از عواملی است که واحدهای تولیدی کشور را به شدت در معرض بحران قرار داده است که راه حل این مشکل، اصلاح ساختار اقتصادی است.

وی در ادامه با بیان اینکه سالانه 800 هزار میلیارد تومان یارانه آشکار و پنهان از سوی دولت پرداخت می‌شود گفت: کل وابستگی کشور ما به نفت 200 هزار میلیارد تومان است و این یعنی اگر یک چهارم این مبلغ در بودجه بیاید و یک چهارم آن صرف پرداخت یارانه شود، میتوانیم ساختار اقتصادی کشور را اصلاح کنیم که البته این اقدام نیازمند شجاعت و اقتدار است.

خوانساری ادامه داد: در سال 98، 123 هزار میلیارد تومان برای یارانه بنزین، 130 هزار میلیارد تومان برای یارانه گازوئیل و 280 هزار میلیارد تومان برای یارانه گاز تخصیص داده شده و این یعنی بیش از 530 هزار میلیارد تومان که اگر این رقم وارد تولید شود تحول عظیمی را ایجاد خواهد کرد.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 263696