توصيه به ديگران
۰
پنجشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۰
مسکو:مقصرعدم تمدیدپیمان کاهش تسلیحات راهبردی فقط آمریکاست
معاون وزیر خارجه روسیه با غیرقابل قبول خواندن ادعاهای مقامات واشنگتن نسبت به مسکو در باره نقض پیمان موشکی، هشدار داد که اگر پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تمدید نشود، مسئولیت آن تنها برعهده طرف آمریکایی خواهد بود.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز (پنج شنبه) در سخنرانی در صحن دومای دولتی این کشور اعلام کرد که اگر توافق درباره تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی حاصل نشود، مسئولیت آن تنها بر عهده طرف آمریکایی خواهد بود.

 
وی گفت: «ما در هر شرایطی علاقه‌مند به تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی هستیم، ولی باید همتایان آمریکایی نیز به این مسئله علاقه‌مند باشند. اگر آنها در هر صورت از این توافقنامه صرف نظر کنند، این مسئله برای ما یک فاجعه نخواهد شد. توان بالقوه دفاعی کشور در دورنمای میان مدت به طور کامل تامین شده و این مسئله‌ای است که رئیس جمهور ولادیمیر پوتین نیز آن را اعلام کرده است. البته این مسئله دیگری است که لغو این پیمان علامت بسیار منفی برای جامعه بین الملل خواهد بود، ولی این انتخاب ما نیست  و تمامی مسئولیت چنین روند اوضاعی تنها بر عهده ایالات متحده خواهد بود.»

 
معاون وزیر خارجه روسیه همچنین اعلام کرد که مسکو ادعای طرف آمریکایی نسبت به روسیه درباره پیمان مربوط به موشک‌های برد کوتاه و متوسط را قبول ندارد، برای اینکه مقامات واشنگتن سال‌هاست که از گفت‌وگو برای حل و فصل مشکلات در این رابطه طفره می روند.

 
ریابکوف توضیح داد: «ادعاهای آمریکایی‌ها درباره موارد نقض از سوی روسیه کاملاً بی پایه و اساس است و خروج این کشور از پیمان موشکی به بهانه خودداری ما از نابودی برخی انواع موشک‌هایی که به ادعای آنها شامل این توافقنامه می شود، به هیچ وجه قابل قبول نیست.»


نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور مربوط به پیمان موشکی تاکید کرد: «ادعاهای شنیده شده از سوی مقامات آمریکایی غیرقابل قبول و بی‌اساس هستند و هیچیک از این اتهامات ثابت نشده. این در حالی است که آمریکایی‌ها سالهای زیادی است که از انجام مذاکرات برای حل و فصل مشکلات پیرامون پیمان موشکی خودداری کرده‌اند.»
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 265252