توصيه به ديگران
۰
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۸
انصارالله: اجرای توافق ریاض غیرممکن است
عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله تاکید کرد که توافق اخیر در ریاض میان دولت فراری یمن و شورای انتقالی جنوب برای تقسیم جنوب یمن میان عربستان و امارات، مانند شمشیر دو لبه است که تحقق آن محال است.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز، روز سه‌شنبه ۱۴ آبان، توافق‌نامه‌ای با عنوان توافق‌نامه ریاض میان دولت خودخوانده رئیس‌جمهور فراری یمن و شورای انتقالی جنوب امضا شد که به موجب این توافق٬ قدرت در جنوب یمن میان عربستان و امارات تقسیم شد و این توافق‌نامه واکنش‌های متعددی در پی داشت. در همین راستا مصاحبه آی با «محمد البخیتی» عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله انجام داده‌ایم تا از جزئیات این توافق و موضع انصارالله در قبال آن آگاه شویم.

 
امضای این توافق‌نامه نشان می‌دهد که دولت مستعفی و شورای انتقالی٬ تنها ابزار دست عربستان و امارات هستند و هدف از این توافقنامه٬ تثبیت استقرار آنها در استان‌های شمالی نیست؛ بلکه هدف آنها تحریک مزدوران برای مقابله با نیروهای ملی است که برای دفاع از سیاست و استقلال کشور تلاش می‌کنند. بنابراین٬ این توافقنامه حقیقت نقش مزدوران را در یمن فاش می‌کند و آنها هیچ مشروعیتی ندارند.

 
سوال: سه‌شنبه گذشته٬ توافق‌نامه‌ای موسوم به توافق‌نامه ریاض با نظارت عربستان میان دولت خودخوانده عبدربه منصورهادی رئیس‌جمهور فراری یمن و آنچه با عنوان شورای انتقالی جنوب شناخته می‌شود امضا شد؛ از آنجایی که علاوه بر منصور هادی٬ محمدبن‌سلمان ولی‌عهد عربستان و محمدبن زاید ولی‌عهد ابوظبی نیز در این مراسم حضور داشتند٬ جزئیات این توافق نامه چیست؟

 
محمدالبخیتی: این توافق نامه در واقع یک توافق نامه سعودی-اماراتی  میان دولت مستعفی و  شورای انتقالی است که آن را امضا کردند. این توافق‌نامه٬ عدم مشروعیت دولت مستعفی را که تلاش‌ می‌کند مشروعیت خود را با کودتا به دست آورد و نیز عدم مشروعیت شورای انتقالی را ثابت کرد. امضای این توافق‌نامه نشان می‌دهد که دولت مستعفی و شورای انتقالی٬ تنها ابزار دست عربستان و امارات هستند و هدف از این توافقنامه٬ تثبیت استقرار آنها در استان‌های شمالی نیست؛ بلکه هدف آنها تحریک مزدوران برای مقابله با نیروهای ملی است که برای دفاع از سیاست و استقلال کشور تلاش می‌کنند. بنابراین٬ این توافقنامه حقیقت نقش مزدوران را در یمن فاش می‌کند و آنها هیچ مشروعیتی ندارند.

 
سوال: طرفین این توفقنامه درباره چه چیزی توافق کرده‌اند و عربستان چه انتظاری از این توافق‌نامه دارد و طمع‌ورزی‌های طرف یمنی که آن را امضا کرده کدام است؟

 
البخیتی: طبیعتا مضمون این توافق‌نامه تقسیم منافع یمن میان عربستان و امارات و همچنین میان دولت مستعفی و شورای انتقالی و تقسیم وزارت‌خانه‌ها و مسئولیت‌ها میان آنها به منظور تحریک نیروهای مزدور برای جنگ با نیروهای ملی است. متن این توافق‌نامه٬ خروج نیروهای دوطرف از عدن و استقرار نیروهای عربستان به جای آنها است که همین امر گفته های قبلی من را مبنی بر این که دولت مستعفی و شورای انتقالی٬ تنها ابزارهایی هستند که به جای ارتش عربستان می‌جنگند و از مرزهای آن محافظت می‌کنند، ثابت می‌کند. این در حالی است که ارتش عربستان اقدام به استقرار در استان‌های اشغالی که نیروهای انصارالله در آنجا حضور ندارند کرده و البته اهداف این توافق‌نامه محقق نمی‌شود؛ زیرا این حقیقت که دولت مستعفی و شورای انتقالی فقط ابزاری در برابر ملت یمن هستند آشکار شده است.

 
این توافق‌نامه موجب مشروعیت‌زدایی از هردوطرف شده و بنابراین اجرای آن دشوار است. همچنین توافق‌نامه مذکور بسیاری از حقایق را برای ملت یمن روشن کرد و هدف عربستان از این توافق‌نامه هرگز محقق نخواهد شد.

 
سوال: آنچه که از گفته‌های شما متوجه شدم این است که عربستان در تلاش است تا از طریق این توافق‌نامه٬ نیروهای یمنی حاضر در جنوب را به مکان دیگری ببرد تا به جای نیروهای سعودی بجنگند٬ آیا همینطور است؟

 
البخیتی: این توافق‌نامه بر دو بند اصلی استوار است. بند اول٬ تقسیم مسئولیت‌ها میان فرماندهان دولت مستعفی و فرماندهای شورای انتقالی است. بند دوم٬ عقب‌نشینی همه نیروهای دوطرف از استان‌های جنوبی و وادار کردن آنها به جنگ ضد ارتش و کمیته‌های مردمی یمن است؛ اما نیروهای مزدور پس از خسارت‌های زیادی که به آنها وارد شد و نیز پس از کشف حقیقت هسته‌های سعودی و اماراتی و نیز حقیقت مزدور بودنشان٬ در آستانه فروپاشی قرار گرفته‌اند. بنابراین اجرای این توافق‌نامه به‌ ویژه آنچه مربوط به تشکیل دولت جدید است٬ بسیار دشوار به نظر می‌رسد؛ چراکه رقابت و درگیری بر سرمنافع همچنان شدید است٬ اما به طور کلی این تواق‌نامه شوک و ضربه بزرگی برای کسانی بود که به منظور تحقق هدف جدایی طلبی خود٬ روی شورای انتقالی جنوب حساب کرده بودند و نیز ضربه بزرگ برای کسانی بود که برای جنگ با کودتاگران روی دولت خودخوانده هادی حساب می‌کردند.

 
سوال: آیا حمایت عربستان از یک گروه در جنوب یمن و جنگ با گروه‌های دیگر در سایر مناطق این کشور و همکاری با امارات در این زمینه٬ به معنای تلاش برای تجزیه یمن است؟

 
البخیتی: عربستان به یمن اهمیتی نمی‌دهد٬ اما درگیری میان مزدوران آن موجب شده تا احساس کنند با توجه به اینکه مزدورانش مشغول درگیری با یکدیگر هستند٬ در مقابله با ارتش و کمیته‌های مردمی یمن تنها خواهد ماند. بنابراین ازهرگونه ابزار فشار استفاده کرده و برای رسیدن به این توافق٬ از امارات کمک خواست ( این توافق‌نامه هفته گذشته در ریاض امضا شد). این توافق‌نامه موجب مشروعیت‌زدایی از هردوطرف شده و بنابراین اجرای آن دشوار است. همچنین توافق‌نامه مذکور بسیاری از حقایق را برای ملت یمن روشن کرد و هدف عربستان از این توافق‌نامه هرگز محقق نخواهد شد.

 
عربستان در برابر دو گزینه مانده است: اینکه عقب‌نشینی امارات برای سعودی‌ها بهتر است یا باقی ماندن آن در یمن. درست است که این تصمیم سعودی‌ها٬در استان‌های جنوبی نقطه قوتی به آنها می‌دهد٬ اما در مقابل هم‌پیمان قدرتمند خود یعنی امارات را از دست می‌دهد؛ بنابراین٬ این توافق‌نامه یک شمشیر دولبه است که اجرای آن تقریبا محال است


سوال: موضع انصارالله و هم‌پیمانان شما و ارتش یمن درباره این توافق‌نامه چیست؟

 
البخیتی: این تصمیم کاملا به دست عربستان صورت گرفت و بنابراین نشان دهنده افزایش نقض حاکمیتی و استقلال یمن است که ما هرگونه حضور نیروهای خارجی در یمن را رد کرده و تلاش می‌کنیم تا وجب به وجب کشورمان را آزاد کنیم و هم‌اکنون نیز به بازگرداندن حاکمیت و استقلال یمن نزدیک شده‌ایم.

 
سوال: آیا حضور امارات در یمن در مدت اخیر٬ نمادین بوده و بنابراین عربستان را ناامیدکرده و یا این که هنوز هم نقش پررنگی در تجاوز ضد یمن دارد؟

 
البخیتی: عربستان حضور امارات را دریمن مانعی برای اتحاد مزدوران خود در این کشور می‌دانست٬ بنابراین٬ از یک‌سو امارات را برای عقب‌نشینی از برخی مناطق به‌ویژه عدن تحت فشار گذاشت؛ اما از سوی دیگر هنوز هم به مشارکت امارات در ائتلاف متجاوز خود ضد یمن نیاز دارد. بنابراین عربستان در برابر دو گزینه مانده است: اینکه عقب‌نشینی امارات برای سعودی‌ها بهتر است یا باقی ماندن آن در یمن. درست است که این تصمیم سعودی‌ها در استان‌های جنوبی نقطه قوتی به آنها می‌دهد٬ اما در مقابل هم‌پیمان قدرتمند خود یعنی امارات را از دست می‌دهد؛ بنابراین٬ این توافق‌نامه یک شمشیر دولبه است که اجرای آن تقریبا محال است.
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 271958