توصيه به ديگران
۰
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۸
اولین قربانی خشم ملی شکست برجام
با اذعان به اینکه قصد تایید برخوردهای خارج از عرف را نداریم اما درگیری کلامی دکتر علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی دولت حسن روحانی با معترضانی در روز جهانی قدس از حاشیه هایی بود که تا به امروز حجم زیادی از نظرات کاربران فضای مجازی را بخود اختصاص داده است.
اولین قربانی خشم ملی شکست برجام
Share/Save/Bookmark
به گزارش سرویس سیاسی عصر امروز با اذعان به اینکه قصد تایید برخوردهای خارج از عرف را نداریم اما درگیری کلامی دکتر علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی دولت حسن روحانی با معترضانی در روز جهانی قدس از حاشیه هایی بود که تا به امروز حجم زیادی از نظرات کاربران فضای مجازی را بخود اختصاص داده است.

در این خصوص باید گفت که:

1- اعتراض برخی در روز قدس به جناب صالحی نه از جهت آنکه ایشان دارای شخصیت کاریزماتیکی در امور هسته ای بوده باشد و یا نقش کلیدی در خسارت محض برجام داشته است بلکه برخلاف دیگر اعضای تیم هسته ای کشور که از چشم ها و دیده ها غایب شده و به بهانه های مختلف از حضور در جمع های عمومی و ملی همانند روز جهانی قدس خودداری می نمایند وی حضوری فعال از خود نشان داد و همین امر باعث شد تا وی به تنهایی "جور کش" تمامی فریادهای فروخورده ی ملت در خدشه دار شدن عزت و غرور ملی ایرانیان و متدینین انقلاب اسلامی گردد.

2- این حادثه و حوادثی از این دست نه اولین بار بوده و نه اخرین بار از این نوع، لاکن انتظار از مجموعه آقایان دخیل در برجام این بوده و هست که این حق را به افکار عمومی بدهند که با خطاب قراردادنشان در فضاها و مکانهای مختلف پاسخ و احترامی شایسته ای به افکار عمومی ملت ایران بدهند تا اینگونه اتفاقات تکرار نگردد.

3- اینک برای کسانی که دست اندر کار فضای رسانه ای و مجازی هستند سئوالات عدیده ایی که برخاسته از محرمانه سازیهای دولت حسن روحانی بوده است وجود دارد که باید پاسخ شایسته ای دریافت کند زیرا خبرنگاران و منتقدان اگر این پاسخ ها را در یافت نکنند تنها راه چاره و سنت مالوف رسانه ای انتقال این ابهامات به میان مردم و ایجاد موج های رسانه ای در میان مردم و فشار افکار عمومی برای چاره اندیشی مشکلاتی مانند برجام که تمام امید و معیشت و رفاه ملت به آن گره زده شده است خواهد بود. و فشار افکار ملت ایران ابتدا به ساکن دامن "متخصصان سیاسی مانند ظریف و عراقچی و بعیدی نژاد و تخت روانچی و ..و در مهمترین حالت گردن متخصصان علمی و متولیان صنعت هسته ای مانند علی اکبر صالحی را خواهد گرفت.

4- علیرغم مطالب فوق سوگمندانه این اتفاقات در حال رخ دادن است و دولت تدبیر حسن روحانی و اصلاح طلبان حامی ایشان بخوبی خطر بحران مقبولیت را احساس کرده اند و اگر مشاهده می کنیم که اینروزها دولتمردان و رسانه های زنجیره ایی دولت و اصلاح طلبان تلاش می کنند تا مسئله برجام را به نظام و رهبری پیوند زند به احتمال زیاد همگی ناشی از همین فقدان مقبولیت و با ادامه این روند فقدان مشروعیت در نزد افکار عمومی است و قطعا در انتخابات سال 98 و 1400 مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری اثرات خود را نشان داده و دولتمردان و جریانات وابسته را با شکست سنگینی مواجه خواهد ساخت لذا تنها راه باقی مانده هزینه کردن از اعتبار و مقبولیت رهبری و نظام جمهوری اسلامی خواهد بود و این امر می تواند روند رو به تزایدی را ایجاد کند.

5- خوش بینانه ترین گزینه و اعتقاد در باره تیم هسته ای دولت آقای روحانی این است که این تیم ملقمه ایی بود از ساده لوحی و خوش باوری به غرب و دولتمردان آمریکایی /تجربه و تخصصی ظاهری خصوصا در باره زبان شناسی که متن برجام نشان داد که ایشان تنها به زبان محاوره آشنایی دارند نه زبان تخصصی سیاست و تعهدات جهانی/ کم بودن درک و تجربه آقایان از شرایط و تجربیات منطقه ای و جهانی / عدم آشنایی با شگردهای حقه بازی و کلک های سیاسی و شگردهای آمریکایی/ دارا بودن روحیه انفعال و وادادگی در برابر سیاست و تمدن / در گزینش مشاوران و همکاران خود دقت لازم را نکردند تا جایی که عناصر جاسوس و خائن، به تیم هسته ای نفوذ کرده و اعمال تصمیم کردند / نصایح و توصیه های مشفقانه و واقع گرایانه و دلسوزانه رهبر معظم و دیگر منتقدان سیر شتابزده برجام را نادیده گرفنتد و امثال "علی اکبر صالحی " بودند که در مجلس و نگاه میلیونها ایرانی با لفظ و قسم جلاله مهر تایید بر برجام زدند و طبیعی ترین نتیجه برای امثال آقای صالحی در شکست امروزین برجام "بدون تایید کردن آن" برخوردهای کلامی در سطح جامعه با ایشان خواهد بود پس حوادثی مانند حادثه روز قدس خیلی هم دور از انتظار نبود.

6- برجام یک باخت تاریخی برای ایران است و برای آمریکا یک برد طلایی. زیرا اگر طرف ایرانی عقلایی برخورد می‌‌کرد و به طرفی غرب می‌فهماند در صورت خروجش تمام دستاوردها، یا بخشی از آنها را از دست خواهد داد می توانست برای ایران هم حداقل شیرینی از بین رفتن تحریمها را داشته باشد. اما متاسفانه دولت برجامی چنین نکرد؛ بلکه پیام واضح فرستاد که حتی با خروج آمریکا، حاضر به ادامه برجام است؛ قصد هزینه تراشی برای آمریکا ندارد. این شد که ترامپ تاجر، خواست بر مبلغ سودش بیفزاید. هم خارج شود و هم تعهدی نداشته باشد و بتواند آن گونه که می‌خواهد عمل کند و هم ایران در برجام بماند و همچنان به تعهداتش ادامه دهد و تاوان این وضع هم بر گردن تیم هسته ای و دولت حسن روحانی است که مدینه فاضله ایی نشان ملت دادند که امروز مشخص شده است سرابی بیش نبود و مجریان این "باخت بزرگ تاریخی" تیم هسته ای " خواهند بود.. 

در مجموع بنظر می رسد اعضای تیم هسته ای علیرغم اینکه لقب قهرمانان دیپلماسی برجامی را بخود اختصاص داده اند لاکن گذشت زمان تا به امروز و در آینده قضاوت شایسته ای درباره خدمت و یا خدایی نکرده خیانت و یا ساده لوحی و ساده انگاری در برخورد با دشمنان غربی انقلاب اسلامی ایشان خواهد داشت خصوصا وقتی اینروزها تصویب و حتی طرح لوایح پالرمو و FATF در مجلس می تواند بر این فضا و دیدگاه مردمی بر له و یا علیه تیم هسته ای بسیار تاثیر گذار باشد مگر آنکه واقعه ایی عجیب اتفاق افتد و حقوق ملت ایران بنحوی که مد نظر رهبری و مردم ایران است تامین گردد که البته این امر هم بیشتر به خوابی بدون تعبیر می ماند و بس.

رضا احمد زاده
کد مطلب : 237712