۱
توصيه به ديگران
۰
يکشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۸
سکه در آستانه 1.9 میلیون تومان!/ رئیس کل بانک مرکزی دقیقاً کجاست؟
تلاطم های غم انگیز در بازار ارز درحالی ادامه دارد که در پی آن قیمت فروش دلار در برخی صرافی ها ۵۸۰۰ تومان شده و سکه نیز به مرز یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است؛ در این شرایط «رئیس کل بانک مرکزی کجاست؟».
سکه در آستانه 1.9 میلیون تومان!/ رئیس کل بانک مرکزی دقیقاً کجاست؟
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز،‌ شروع طوفانی دلار در دو روز گذشته موجب شده تا تعادل بازار ارز بهم بخورد؛ تغییرات لحظه ای قیمت دلار باعث دپوی دلار از سوی دلال ها و البته صرافی ها شده است.
 
صرافی ها و فعالان بازار ترجیح میدهند در گرانی دلار نظاره گر بازار باشند تا شاید سود بیشتری به جیب بزنند و ارزی به متقاضیان نمی فروشند.
 
در این بین چشم ها به بانک مرکزی دوخته شده است؛ اما در صرافی ملی که مسئولیت فروش ارز دولتی به صرافی ها را برعهده دارد تا ساعتی قبل هیچ نرخی برای فروش ارزها اعلام نشده بود.
 
از ساعتی قبل تنها نرخ 4950 تومانی برای فروش عمده دلار اعلام شد. نرخ امروز فروش دلار دولتی به صرافی ها نسبت به روز گذشته رشد چشم گیری داشته است.
 
تامل برانگیز ترین اقدامی که در بازار ارز امروز مشهود بود، گوشه گیری بانک مرکزی است؛ صرافی بانک با تاخیر بی سابقه وارد بازار شده تا احتمالاً‌ سودی از این گرانی ها نصیب دولت هم شود.
 
غم انگیزترین رویداد امروز هم ضعف ارزش پول ملی و تقویب عجیب و غریب دلار است؛ دلار از صبح تا امروز رکوردهای بالایی را به ثبت رساند و در تازه ترین گزارش ها، رکورد 5800 تومان را در برخی صرافی ها زده است.
 
فعالان بازار می گویند: صرافی ها اصلا فروش دلار ندارند اما تعداد محدودی که فروشنده هستند،‌دلار را با قیمت های 5800 تومان به متقاضیان می فروشند.
 
دلار 5800 تومانی درحالی در اقتصاد ایران نمایان شد که در زمانی که دلار 4800 تومان شده بود، رئیس جمهور این قیمت را رد کرده و به مردم اطمینان داده بود که خیالشان بابت دلار راحت باشد.
 
اتفاقات عجیب و غریبی که این روزها در بازار ارز روی داده موجب شده تا نمایندگان مجلس دست به کار شده و از وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی بخواهند برای ارائه توضیحات راهی بهارستان شوند.
 
در این ایام که خبری از بانک مرکزی و سیاست هایش برای مدیریت بازار ارز نبود؛ شاید فردا رئیس کل بانک مرکزی به پارلمان توضیح دهد که در این مدت کجا بوده و چه می کرده است؟!
 
تعدادی از نمایندگان مجلس البته از رئیس جمهور خواسته اند اگر بنای مدیریت بازار ارز را دارد و از گرانی دلار مکدر می شود، فکری برای مدیریت بانک مرکزی کند.
 
سیف قبلاً گفته بود نوسانات بازار ارز تا بهمن و اسفند خاتمه می یابد؛ وی در هفته های اخر سال 96 از برقراری آرامش در بازار ارز خبر داده بود.
 
رئیس کل بانک مرکزی در بهمن ماه و همزمان با سیر جدید گرانی دلار به مردم توصیه کرد وارد بازار ارز نشوند چراکه دلار در روزهای آینده ارزان می‌شود.
 
در پی افزایش نرخ دلار به بیش از 5000 تومان، در روزهای گذشته، رئیس کل بانک مرکزی در کانال تلگرامی خود مطلبی را منتشر و اعلام کرد: "بازار ارز یکی از پیچیده ترین بازارها است و ابعاد عرضه و تقاضا به شدت به عامل انتظارات حساس می‌باشند و همین امر این بازار را به یکی از پویاترین بازارهای دارایی مبدل کرده است. تحولات مختلف از کانال انتظارات این قابلیت را دارند که به سرعت بر بازار اثر بگذارند و متناسب با این تحولات، تحلیل و ارزیابی وضعیت بازار می تواند ظرف مدت کوتاهی تغییرات اساسی را تجربه کند. از این رو لازم است ناظران و کارشناسان اقتصادی با توجه به این پویایی، بازار و سیاست های بانک مرکزی را رصد و تحلیل کنند."
مرجع : تسنیم
کد مطلب : 233149
نجف زاده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۱۰:۰۷:۲۷
سیف ر جاش هست وداره از این موضوع لذت میبره.جامعه رو پوکونده وبه خواستشم که هرج ومرج هست داره میرسه.کسی هم نیست جلوشو بگیره.عده زیادی رو بخاطر موسسات مالی بیچاره کرد هنوز کمشه میخاد بقیه هم بی نصیب نمونند