توصيه به ديگران
۰
سه شنبه ۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۰۱
وحشت اسرائیل از تجهیز بالستیک‌های سپاه به کلاهک دارای
از جمله موضوعات مهمی که با سکوت رسانه‌های مشهور اسراییلی و فرماندهان آنها همراه شده، استفاده برخی موشکهای ایرانی از کلاهک‌هایی بود که به راحتی، از سامانه‌های پرادعای پدافندی آنها عبور می‌کردند.
Share/Save/Bookmark
به گزارش عصر امروز در پاسخ به جنایت‌های متعدد رژیم صهیونیستی از جمله حمله به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق و شهادت جمعی از فرماندهان و مستشاران نظامی کشورمان در سوریه، نیروی هوافضای سپاه اهداف مهمی را در داخل سرزمین‌های اشغالی با شلیک ده‌ها فروند موشک و پهپاد مورد اصابت قرار داد که با شگفتی و تحسین کارشناسان بین المللی و ملتهای مسلمان منطقه همراه بود.

شلیک ده‌ها فروند موشک و پهپاد به سمت دو پایگاه هوایی استراتژیک رژیم صهیونیستی که مبدا اصلی عملیات های جنایتکارانه آنها در سالهای اخیر علیه خاک غزه، لبنان و سوریه بوده، نشان داد ایران در تنبیه اساسی متجاوز و اتمام حجت با حامیان بین المللی آنها برای پایان دادن به تجاوزات غیرقانونی رژیم صهیونیستی کاملا مصمم است و در عین حال، از جهات فنی و نظامی نیز عملیات "وعده صادق" بدون تردید گسترده ترین و درخشان ترین عملیات نظامی نیروهای مسلح در تاریخ کشورمان و حتی منطقه خاورمیانه بوده و چندین رکورد و نقطه عطف ویژه ثبت کرد.

باید توجه داشت همانطور که فرمانده معظم کل قوا ظهر روز یکشنبه دوم اردیبهشت ماه، در دیدار جمعی از فرماندهان عالی نیروهای مسلح خاطرنشان کردند، "موضوع تعداد موشک‌های شلیک شده و یا موشک‌های به هدف اصابت کرده که طرف مقابل بر روی آنها متمرکز شده، موضوع دست دوم و فرعی است؛ موضوع اصلی ظهور قدرت اراده ملت ایران و نیروهای مسلح در عرصه بین‌المللی و اثبات آن است، که ناراحتی طرف مقابل نیز از همین موضوع است. "

کدام موشکهای مشهور روانه سرزمین های اشغالی شدند؟

اگرچه اطلاعات دقیقی از تعداد پرتابه‌های شلیک شده به سوی خاک سرزمین‌های اشغالی به جز ادعاهای امریکا و اسرائیل وجود ندارد اما بدون شک این عملیات از حیث تعداد پهپاد و موشک بالستیک شلیک شده در یک روز در تاریخ نبردهای مدرن بی سابقه بوده است؛ حتی در روز نخست حمله روسیه به اوکراین یا حملات گسترده به تاسیسات انرژی اوکراین در زمستان، شلیک این نرخ از موشک‌های بالستیک و پهپادهای انتحاری در یک روز ثبت نشده بود.

به نوعی، این عملیات نخستین استفاده رزمی از برخی موشک‌های بالستیک میانبرد ایرانی نیز محسوب می‌شود؛ در عملیات های موشکی گذشته عمدتا از موشک‌های بالستیک کوتاه برد خانواده فاتح نظیر فاتح۱۱۰، فاتح ۳۱۳، ذوالفقار و خیبرشکن یا موشک قیام استفاده شده بود اما نخستین بار موشک‌های میانبرد قدر و عماد نیز بر اساس آنچه در تصاویر منتشر شده دیده می‌شود از مناطقی نظیر شیراز و حومه تهران به سمت عمق سرزمین‌های اشغالی شلیک شدند.

 «رضوان»؛ ناشناخته‌ترین موشک بالستیک ایرانی که روانه پایگاه‌های اسرائیل شد/ نسل‌های ارتقاء یافته خانواده شهاب همچنان می‌درخشند +عکس

نمونه ای از حجم موشکهای ایرانی که از سد پدافند چند لایه اسرائیل گذشتند

بر همین اساس، حتی کارشناسان مخالف جمهوری اسلامی نیز اذعان کردند که موشک خیبرشکن با توانایی گلاید و مانور فرار از سامانه های پدافندی در شیرجه نهایی و همچنین موشک های میانبرد قدر و عماد با کلاهک هدایت شونده و سرعتی بسیار بیشتر از موشک‌های خانواده فاتح (چیزی نزدیک به ۱۰ ماخ) مدرنترین سامانه های پدافندی صهیونیست ها را ناکام گذاشتند.

بارانی از کلاهک‌های بارانی روی سر صهیونیست ها

از جمله موضوعات مهمی که علی رغم تحلیل ها و شگفتی کارشناسان نظامی جهان، با سکوت و بایکوت رسانه های مشهور آمریکایی و اسراییلی و صد البته فرماندهان آنها همراه شده، استفاده برخی موشکهای ایرانی از کلاهک هایی بود که به راحتی، سامانه های گران قیمت و پرادعای پدافندی حاضر در فلسطین اشغالی را دور و به قول برخی صاحبنظران "دریبل" می کرد.

بر طبق تصاویر منتشره در شبکه های اجتماعی و رسانه ها، به نظر می رسد موج اصلی حمله سپاه پاسداران در عملیات «وعده صادق» شامل موشکهای بالستیک بود که این موشکها در نخستین ساعات بامداد روز ۲۶ فروردین شلیک و با توجه به سرعت پروازی بالای خود دقایقی بعد وارد محدوده آسمان سرزمین‌های اشغالی شدند. اطلاعات منتشر شده نشان می‌دهد که سپاه در این عملیات از موشکهای سجیل، خرمشهر، حاج قاسم، خیبرشکن ۲ و هایپرسونیک فتاح استفاده نکرده اما نسل قدیمی تر موشکهای بالستیک ایرانی مثل عماد و رضوان نیز موفقیت های چشمگیری را کسب کرده اند.

 

هشدار ویژه سپاه به رژیم صهیونیستی با سجیل و عماد/جانشین شهاب ۳  با کلاهک جدید برای خنثی کردن پاتریوت و تاد+فیلم

به ترتیب از جلو؛ موشک سجیل، موشک قدر، موشک عماد و باز هم موشک قدر

هشدار ویژه سپاه به رژیم صهیونیستی با سجیل و عماد/جانشین شهاب ۳  با کلاهک جدید برای خنثی کردن پاتریوت و تاد+فیلم

نمایی از سر جنگی جدید نصب شده روی موشک بالستیک قدر در رزمایش های گذشته سپاه

ضمن آنکه به نظر می رسد برخی تصاویر منتشره از لحظات اصابت موشکهای ایرانی به پایگاه های اسرائیل، مربوط به پرتابه‌های حامل ریزمهمات و در واقع سرجنگی‌های بارانی باشد. در این تصاویر، پرتابه‌ها از خود نور منتشر می‌کردند که این تصور می‌شد که آنها قطعات یک موشک ساقط شده هستند در حالی که در صورت مورد اصابت قرار گرفتن، این قطعات در صورت برخورد مستقیم موشک پدافندی یا برخورد ترکشها و موج انفجار، با انحراف از مسیر همراه می شد که در تصاویر منتشره چنین اتفاقی دیده نمی شود.

 

دریبل موفق مدرن‌ترین سامانه‌های پدافندی جهان توسط موشک‌های ایرانی/ وحشت اسرائیل از تجهیز بالستیک‌های سپاه به کلاهک دارای vernier +عکس

نمونه ای از سرجنگی بارانی موشکهای بالستیک ایرانی

برخی کارشناسان و رسانه ها نیز اعتقاد دارند این پرتابه‌ها برای جلب جستجوگر حرارتی موشکهای پدافندی یا سامانه‌های ردگیری حرارتی زمین پایه، به اجزائی مانند منور یا فلیر مجهز شده‌اند که تصاویر شبیه سوختن را در آنها ایجاد کرده است.

کلاهک‌هایی که موجب حیرت آمریکا و اسرائیل شد

در برخی تصاویر دیگر، اصابت کلاهک های سنگین با فواصل زمانی اندک به یک محدوده مشخص دیده می شود که برخی اکانت های شبکه های اجتماعی و کارشناسان، آنرا به محدوده پایگاه نواتیم نسبت می دهند. در این ویدیوها، به نظر می رسد کلاهک های مذکور از نوع هدایت شونده تا انتهای مسیر هستند و شتابگیری آنها در فاز نهایی باعث حیرت و تحسین کارشناسان بین المللی شده است.


بر این اساس، به نظر می رسد بخشی از موشک‌های مورد استفاده در عملیات اخیر دارای سرجنگی جدا شونده بوده و علاوه بر سهولت در دور زدن سامانه های مشهور آمریکایی و اسرائیلی در فاز نهایی، بدنه‌ آنها نیز در محلی با فاصله چند صد کیلومتری از منطقه هدف سقوط کرده و تحلیل هایی که با انتشار تصاویر بدنه این موشکها، این موضوع را به کیفیت و دقت سامانه‌های پدافندی دشمن ربط می‌دهند، عوامانه و فاقد پشتوانه فنی است.


طبیعتا اگر فیلم‌های اصابت به پایگاه های نظامی اسرائیل منتشر نشده بود، رژیم صهیونیستی همچنان در حال مانور روی عبور تنها یک درصد موشکها از سامانه های پدافندی خود بود اما تصاویر منتشره بویژه فیلم هایی که نشان می داد کلاهک های نسل جدید موشک های ایرانی به آسانی از کمند پرتابه های پدافندی می گریزند، نشان داد اطلاع رسانی های صورت گرفته توسط دشمنان، با واقعیت همخوانی ندارد و در صورتی که جمهوری اسلامی بر خلاف دور اول، تصمیم به اجرای مرحله دوم انهدام پایگاه های اسراییلی با نسل جدید موشکهای خود را بگیرد، سامانه های جلودار این انتقام نخواهد بود.


 «رضوان»؛ ناشناخته‌ترین موشک بالستیک ایرانی که روانه پایگاه‌های اسرائیل شد/ نسل‌های ارتقاء یافته خانواده شهاب همچنان می‌درخشند +عکس

حیرت اکانت مشهور نظامی از کنترل آیرودینامیکی پیشرفته و فناوری هدایت موشکهای ایرانی

یکی از اکانت های مشهور نظامی، در توییتر با انتشار تصاویر اصابت موشکهای ایرانی به سرزمین های اشغالی نوشته است: این ویدئو شاهکار مهندسی قابل توجه کلاهک موشک بالستیک مافوق صوت ایرانی را به نمایش می گذارد که چند ثانیه قبل از برخورد یک مانور دقیق انجام می دهد. این قابلیت پیشرفته، کنترل آیرودینامیکی پیشرفته و فناوری هدایت پیشرفته را نشان می‌دهد و به کلاهک اجازه می‌دهد مسیر خود را با دقت و سرعت خیره‌کننده تنظیم کند. مشاهده چنین ایروباتیک با سرعت بالا در زمان واقعی نه تنها پیچیدگی فناوری موشکی ایران را برجسته می کند، بلکه نشان دهنده جهش قابل توجهی در مهندسی هوافضای نظامی مدرن است.

برخی کارشناسان صهیونیست در زمان رونمایی نسل چهارم موشک خرمشهر در سال گذشته، با اشاره به اینکه کلاهک موشک جدید ایرانی دارای موتورهای کوچک موسوم به vernier است و این اولین بار است که چنین دستاوردی در میان موشکهای ایرانی دیده می شود، از دقت بالا و حتی برد چند هزار کیلومتری این محصول جدید، ابراز شگفتی و نگرانی کرده بودند که بعید نیست برخی از موشکهای شلیک شده به پایگاه های اسراییل نیز جهت تست این فناوری، به کلاهک مذکور مجهز شده باشند.

 

باید توجه داشت ایران در این عملیات از تجهیزات معمولی و شناخته شده خود استفاده کرد که عمدتا اطلاعات آنها قبلا با رصد اطلاعاتی آمریکا از رزمایش های مرسوم کشورمان، توسط دشمن دریافت شده بود اما رژیم صهیونیستی با توجه به قرارگیری در موضع دفاعی ناچار شد از هر آنچه خودش و شرکای غربی اش داشتند برای دفاع در برابر حمله پرحجم ایران استفاده کند که سبب افشای اطلاعات مختلفی از توان عملیاتی آنها شد. در حقیقت، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هنوز نه تنها برگهای برنده خود مانند موشکهای خیبرشکن ۲ و فتاح ۱ و ۲ و خرمشهر ۴ را رو نکرده بلکه هنوز برخی موشکهای قبلی مانند سجیل و حاج قاسم و خرمشهر ۲ را نیز استفاده نکرده و آنچه دیده شد استفاده از برخی موشکهای نسل قدیم یا معدود موشکهای خیبرشکن بود که کلاهک های مدرن آنها پاسخ ملموسی به تهدیدات گذشته دشمنان دادند.

مرجع : مشرق
کد مطلب : 335159
در انتخابات 8 تیر در صورت کاندید شدن به کدام یک رای می دهید؟
سعید جلیلی
محمد باقر قالیباف
محمد مخبر
علیرضا زاکانی
پرویز فتاح
علی نیکزاد
مهرداد بذرپاش
علی لاریجانی